Predsjednik je tom prigodom rekao da su njemu i njegovoj supruzi narodne nošnje darovali libijski predsjednik pukovnik Moamer Gadafi i albanski predsjednik Alfred Moisiu.
Nakon što je razgledao postav Etnografskog muzeja predsjednik Mesić novinarima je rekao kako je šteta što taj muzej nije prisutniji u medijima te je izrazio nadu da će njegov posjet biti svojevrstan poziv građanima da ga posjete.
Predsjednik je sa suprugom Milkom razgledao postav hrvatskih narodnih nošnji u pratnji ravnatelja Etnografskog muzeja Damodara Frlana koji im je u znak zahvalnosti darovao knjigu "Baranja se šareni".
Frlan je rekao da je riječ o vrlo vrijednim ženskim svečanim nošnjama iz Libijske Džamahirije izrađenima od najplemenitijih materijala svile, zlatoveza i zlatnog filigrana kakve muzej još nije posjedovao i koje će obogatiti njegove zbirke.
Idućih dana darovane nošnje bit će izložene s naznakom da ih je muzeju darovao predsjednik Republike i njegova supruga.
Nošnje su novije, no izrađene su prema starom obrascu i tradiciji koja postoji već stoljećima i zato su vrlo vrijedne s kulturno-povijesnog aspekta, rekao je Frlan.
Darovana albanska narodna nošnja sastoji se od kaputića od vunenog sukna, ukrašenog vezom, a dar iz Libije čini zlatni prsni nakit, dvije nošnje, ženske torbice s cipelama i svečana konjska oprema, rekao je Frlan.
U posjetu Etnografskom muzeju bili su i albanski veleposlanik Arben Cici i otpremnik poslova libijskog veleposlanstva Yosef M. A. Alaswad.