Pojašnjavajući svoju nedavnu najavu da crnogorski Zakon o referendumu treba izmijeniti, Solana je kazao kako je odvajanje od države odluka od najveće važnosti, koja može izazvati velike podjele i koju treba pažljivo donijeti.
"Potrebno je dobro pripremiti uvjete, uključujući i zahtjev o izlazu iz zajednice, potrebne većine, prava glasa i referendumskog pitanja", rekao je Solana u intervjuu podgoričkoj agenciji objavljenom u nedjelju.
On je izbjegao odgovoriti na pitanje koja je dovoljna većina za odluku o nezavisnosti, navodeći da je potrebno učiniti svaki napor da se postigne širok konsenzus o pravilima igre.
Solana je rekao da Ustavna povelja pruža mogućnost i Srbiji i Crnoj Gori da održe referendum o ukidanju državne zajednice, pod uslovom da Zakon o referendumu uvažava međunarodno priznate standarde.
Visoki dužnosnik EU je kazao da Sporazum koji je nedavno postignut u pogledu neposrednih izbora ponovo potvrđuje ovaj uvjet i napomenuo da je Srbija i Crna Gora potencijalni kandidat za članstvo u EU.
Upitan da li će EU prihvatiti rezultate referenduma koji bi bio organiziran prema postojećem Zakonu i bez eventualnih sugestija Bruxelles, Solana je kazao da su se vlasti u Podgorici izjasnile za europske integracije.
"Crnogorske vlasti uvijek su javno iznosile svoje opredjeljenje za sudjelovanje u europskim integracijama i ja im vjerujem. Vjerujem da će uvažiti i savjet EU i da ćemo uspješno surađivati po ovom pitanju", precizirao je Solana.