HANOI - Ribari iz vijetnamske provincije Binh Dinh dobili su posebno dopuštenje od države za izlov i prodaju vrsta riba dihalica, koja je vrlo ukusna, ali i otrovna, te od nje godišnje strada desetine Vijetnamaca. Iako u Vijetnamu postoji zabrana izlova dihalica, provinciji Binh Dinh je dopušten izlov jer su uspjeli sklopiti vrlo unosan posao sa južnokorejskim naručiteljima. Od 70 vrsta dihalica u Vijetnamu gotovo polovica su otrovne, ali su Južnokorejanci pronašli način kako očistiti otrov iz ribe i tako je učiniti bezopasnom, te vrlo ukusnom delicijom. Ribari planiraju godišnji ulov do 3000 tona dihalica, a s novcem će kupiti nove brodove.
CAPE TOWN - Vatrogasci u južnoafričkom gradu Cape Townu morali su srušiti skoro polovicu kuće kako bi izvukli gojaznu ženu koja čitavo desetljeće nije napuštala svoj dom. Žena teška više od 200 kilograma iz svojeg doma nije ni mogla zbog premalih dimenzija vrata, a susjedi tvrde da je 11 godina nisu vidjeli izvan kuće. Socijalni djelatnici reagirali su nakon učestalih svađa u kući u kojoj je žena živjela sa dvije kćerke i suprugom. Južna Afrika postaje zemlja gojaznih ljudi, budući da najnoviji podaci govore da čak 56 posto žena i 29 posto muškaraca pretilo, dok su preparati za mršavljenje koriste u gotovo svakom južnoafričkom domu.
QUITO - Vulkan Fernandina eruptirao je u petak popodne, a velika količina izbačene lave i pepela prijeti uništenjem ionako skromne vegetacije i životinjskom svijeta na Otočju Galapagos. Otočje pripada Ekvadoru i jedno je od najvažnijih prirodnih rezervata na svijetu, te stanište brojnih iguana, morskih lavova i pingvina za čiji su se opstanak nakon erupcije Fernandine zabrinuli ekolozi. Fernandina se nalazi na najudaljenijem otoku arhipelaga, nije naseljen, a od 1813. vulkan je eruptirao više od 20 puta. Jednu od erupcija Fernandine je opisivao i najčuveniji posjetitelj Galapagosa Charles Darwin, koji je 20 godina proveo na arhipelagu radeći na svojoj teoriji postanka vrsta i prirodne selekcije.