Hrvatsku, Mađarsku i Sloveniju na sastanku su predvodili ministri vanjskih poslova Kolinda Grabar-Kitarović, Ferenc Somogyi i Dimitrij Rupel, a Italiju državni podtajnik u MVP-u Roberto Antonione.
"Završnim dokumentom sastanka ministri vanjskih poslova Kvadrilaterale podržali su brzi početak pregovora o članstvu Hrvatske u EU", na čemu im je ministrica Grabar-Kitarović zahvalila, istaknuvši značenje Kvadrilaterale u procesu euroatlantskog integriranja, navodi se u priopćenju.
Uz podršku što skorijem početku pregovora između Hrvatske i EU, Budimpeštanskom je deklaracijom istaknuta važna uloga Radne skupine u procesu pripreme za konačnu odluku Europske unije kao i uloga Europske unije i NATO-a u osiguranju trajne stabilnosti, sigurnosti i napretka jugoistočne Europe, stoji u priopćenju.
Na sastanku su istaknuti prioriteti suradnje s državama Kvadrilaterale, poput sudjelovanja RH u multinacionalnoj vojnoj postrojbi Kvadrilaterale za očuvanje mira i akcije humanitarne pomoći, uključivanja država jugoistočne Europe u paneuropsku transportnu mrežu, suradnje sjevernojadranskih luka Trsta, Kopra i Rijeke, suradnje u zaštiti okoliša, zajedničkih projekata regionalnog razvoja, suradnje u malom i srednjem poduzetništvu, regionalnom razvoju, turizmu, znanosti i tehnologiji te u programima zapošljavanja, zdravstva i razmjene studenata.
Osim na zajedničkom sastanku, hrvatska se ministrica odvojeno susrela sa sudionicima skupa u Budimpešti, pri čemu je od ministara svih triju država dobila potporu svim naporima hrvatske vlade na osiguranju što skorijeg početka pregovora s EU o punopravnom članstvu.
Slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel, prema priopćenju, potporu Hrvatskoj na putu u EU potvrdio je riječima kako je to strateški interes Slovenije. Dvoje ministara posvetilo je pozornost i pojedinim aktualnim pitanjima međusobnih odnosa, uz obostranu ocjenu da manje i lokalne nesporazume treba rješavati u duhu širih i trajnih interesa dviju zemalja. Dogovoren je nastavak dijaloga o tim pitanjima na razini državnih tajnika.
Potvrdivši hrvatskoj ministrici potporu svoje zemlje skorom početku pregovora, mađarski ministar Ferenc Somogy pozitivnom je ocijenio primjenu Akcijskog plana hrvatske Vlade, a sugovornici su, prema priopćenju, također istaknuli da su odnosi dviju zemalja iznimno razvijeni i pozdravili dogovor o jačanju gospodarske suradnje u okviru Mješovite komisije.
U razgovoru ministrice Grabar-Kitarović s Robertom Antonioneom, čija zemlja je od Mađarske preuzela predsjedanje Kvadrilateralom, ponovljena je potpora Italije hrvatskim naporima u suradnji s Međunarodnim kaznenim tribunalom u Haagu i potvrđeni dobri bilateralni odnosi dviju zemalja među kojima postoji stalan dijalog, stoji u priopćenju.