Štrajk će trajati dok se ne potpiše Kolektivni ugovor koji zaposlenima u srednjim školama predviđa porast plaća u ovoj godini za prosječno 5,66 posto, istaknuo je na konferenciji za novinare zamjenik predsjednika sindikata Nikola Andrić. Ako se sindikalni zahtjevi ne ispune, štrajk će se nastaviti i u idućoj školskoj godini.
Potporu organiziranju štrajka dalo je 89,2 posto djelatnika anketiranih u 257 srednjoškolskih ustanova. Sindikat je anketom obuhvatio 72 posto zaposlenih, a među njima se 76,7 posto izjasnilo za višednevni štrajk.
Središnji odbor sindikata donio je zaključak da se ne prihvaća prijedlog Sporazuma o nagodbama za isplatu smjenskog rada, te je naložio članovima sindikata da ne potpisuju nagodbu.
Sindikat predlaže i nečlanovima sindikata da ne potpisuju nagodbe jer su "zbog načina na koji su nagodbe sastavljene moguće manipulacije i problemi na terenu prilikom njihove realizacije".
Andrić kaže da bi, prema tekstu nagodbe, obračun pojedinačnog iznosa duga za zaposlenike trebali izraditi ravnatelji, a moguće je da taj iznos ne bude prihvatljiv za Ministarstvo.
Također, prethodno pokrenute sudske tužbe za isplatu duga stavljaju se izvan snage samim potpisivanjem nagodbe, a ne njezinom provedbom.
Jedan od uvjeta da se pregovara o sporazumu za smjenski rad jest potpisivanje Kolektivnog ugovora, napominju u sindikatu.
Sindikat je najavio da će, uz tužbe za isplatu smjenskog rada, podići tužbe za isplatu ostalih materijalnih prava koja se ne poštuju, kao što su naknada za prijevoz te zbog profesionalne bolesti.
Na sudovima je trenutno oko 2.500 tužbi radi neisplate smjenskog rada, a procjenjuje se da će ih, zajedno s ostalim tužbama za ostvarenje materijalnih prava, biti između 7 i 8 tisuća.
U sindikatu još ne znaju koliko zaposlenih u srednjim školama smatra nagodbu prihvatljivom, ali smatraju da ni zaposlenicima niti sindikatu nije primarni cilj dobiti samo ta potraživanja, već se izboriti za Kolektivni ugovor i povećanje plaća.
Prema ponudi nagodbe, zaostala potraživanja za smjenski rad djelatnicima osnovnih škola odnose se na razdoblje od 1. travnja 2002. do 30. lipnja 2002. te iznose oko 25 milijuna kuna, a nastavnicima srednjih škola od 1. svibnja 2002. do 30. travnja 2005. godine i iznose više od 100 milijuna kuna.