"Unatoč suprotnim tvrdnjama hrvatske strane, to nisu incidenti lokalnog značaja. Zbog njih postaje upitna vjerodostojnost hrvatske strane da će ispuniti odredbe iz Izjave o izbjegavanju incidenata", rekao je Rupel na sjednici vanjskopolitičkog odbora parlamenta.
Da postavljanje bova u Piranskom zaljevu ispred uzgajališta školjaka umaške zadruge Sargus nije lokalni incident svjedoči to što je njihovo postavljanje pratila hrvatska policija, rekao je Rupel koji je o tome i, kako slovenska strana tvrdi, o "zapljeni" skele kod Svetog Martina na Muri, proteklih dana više puta telefonski razgovarao s hrvatskom ministricom Kolindom Grabar Kitarović.
Rupel je izrazio očekivanje Ljubljane da će skela biti vraćena slovenskim vlasnicima u Hotizi i da će se nastaviti gradnja mosta na Muri, dok bi na uzgajalištu školjaka moralo biti uspostavljeno prijašnje stanje, odnosno bove povučene.
Govoreći o Izjavi o izbjegavanju graničnih incidenata koju pripremaju dvije vlade, Rupel je rekao da je njezin tekst različit od dosadašnjih sličnih sporazuma jer je u njoj napisana i konstatacija Badinterove komisije da je polazišno stanje ono od 25. lipnja 1991. godine, kad su dvije države proglasile nezavisnost.