Riječ je o inicijativi za dopunom Zakona o Državnom inspektoratu kojom će se u slučaju da postoji osnovana sumnja da se u stanu ili drugom prostoru obavlja određena djelatnost bez odobrenja nadležnog tijela, dati ovlast inspektorima da odmah zatraže od nadležnog suda da po hitnom postupku izda pisani nalog za pretragu stana ili drugih prostora te zapljenu sredstava, predmeta i dokumentacije koje služe obavljanju neregistrirane djelatnosti. Nadležni bi sud, po HOK-ovu prijedlogu, zahtjev trebao riješiti u roku od 24 sata.
Obrtnici drže da bi uz tu mjeru trebalo propisati i visoke kaznene sankcije, a predlažu da se uvedu sankcije i za davatelje i primatelje usluga od strane neregistriranog davatelja usluga. Istodobno predlažu i osnivanje posebne inspekcije koja će imati ovlasti kontrolirati neregistrirani rad.
HOK će također tražiti da se u Zakonu o stambenim odnosima i podzakonskim aktima precizno definira što su to prostori za stanovanje, a što poslovni prostori.
Također, predlažu da se uvedu sankcije i za davatelje i primatelje usluga od strane neregistriranog davatelja usluga.
Predsjednik HOK-a Stjepan Šafran, ocjenjujući da dosadašnje inicijative HOK-a nisu polučile rezultate, vjeruje da će država konačno prestati samo ukazivati na problem rada na crno te da će krenuti u konkretnu akciju.
HOK traži od Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva i obavijest o provedbi do sada poduzetih mjera za suzbijanje sive ekonomije.
UO HOK-a zaključio je da HOK pripremi svoj mogući zakonski tekst o sprječavanju rada na crno, koji će se temeljiti na zakonodavstvu zemalja EU, podsjetivši da su sličan tekst pripremili i ranije, ali nije bio prihvaćen.
(Hina) xpp/xtp ydb