Dvije ministrice su se složile da su bilateralni odnosi između dviju zemalja vrlo dobri, da nema otvorenih pitanja, ali da bi trebalo pojačati gospodarsku suradnju.
"Ove razvijene političke odnose trebala bi pratiti i malo jača gospodarska suradnja", rekla je Grabar-Kitarović u izjavi za novinare nakon sastanka i dodala da hrvatska strana planira pojačati gospodarske odnose s Finskom.
Finska se također zalaže za širenje i jačanje gospodarske suradnje, rekla je Lehtomaki.
Kad je riječ o procesu europskih integracija, Grabar-Kitarović je zahvalila na potpori koju Finska pruža Hrvatskoj "kako u postizanju statusa kandidata za članstvo u EU-u tako i u procesu provedbe strukturnih reformi, ispunjavanja svih kriterija za članstvo". Ona je izrazila zadovoljstvo što će Finska će kroz twinning projekte, kroz CARDS, sudjelovati u reformi hrvatskog sudstva i u uspostavi jačeg sustava sanitarne inspekcije.
Također je izjavila da je finsku ministricu izvijestila o provedbi mjera za suradnju s Haškim sudom i zatražila potporu Finske u što bržem otvaranju pregovora za članstvo RH u Europskoj uniji.
Ministrica Paula Lehtomaki rekla je novinarima da "Finska toplo pozdravlja Hrvatsku u zajedničkoj europskoj obitelji". Naglasila je da je vrlo važno da Hrvatska "što je prije moguće ispuni i zadnji, ali vrlo važan uvjet, kako bi pregovori počeli što je prije moguće".
Upitana da komentira širenje optužnice protiv generala Markača i Čermaka u kontekstu otvaranja pregovora s EU, kao i oštru reakciju hrvatske javnosti na proširenje optužnice, Grabar-Kitarović je rekla da će na početak pregovora svakako utjecati procjena hrvatske suradnje s Haškim sudom i provedba mjera za dokazivanje te pune suradnje.
"Hrvatska ima pravo na svoje mišljenje. Hrvatska će iskoristiti sva pravna sredstva koja su joj na raspolaganju. Naše mišljenje ostaje nepromijenjeno - mi smo u potpunosti spremni i odlučni na punu suradnju sa sudom u Hagu", istaknula je ona.
Lehtomaki je podsjetila da je glavni kriterij za otvaranje pregovora potpuna suradnja s ICTY-em. Ona je rekla da će glavna tužiteljica Haškog suda Carla del Ponte svakako imati vrlo važnu ulogu u ocjeni te suradnje, "ali na kraju odluku će donijeti Vijeće EU-a koje će procijeniti je li ili nije ispunjen taj posljednji kriterij".
Istaknula je da hrvatska Vlada ima vrlo sveobuhvatan akcijski plan te da u ovom trenutku treba uložiti velike napore kako bi riješila taj problem. "Nadamo se da će to biti riješeno na učinkovit način i što je prije moguće", rekla je Lehtomaki.