Euforija je ipak neprimjerena i pri primjeni svake tehnologije valja dobro proračunati prednosti i nedostatke, upozorio je Toepfer.
U zajedničkom nastupu s direktorom UNEP-a pred novinarima austrijski je ministar za okoliš Josef Proell najavio austrijsku "izvoznu ofenzivu u sektoru tehnologije za zaštitu okoliša", koja će biti usmjerena ponajprije na Bugarsku, Rumunjsku i Hrvatsku.
Naime, jedna je studija pokazala da u te tri zemlje sljedećih godina predstoje ulaganja u zaštitu okoliša - i to ponajprije u sektoru gospodarenja otpadom, očuvanja kvalitete vode i štednje energije - ukupne vrijednosti oko 45 milijardi eura.
U brojnim zemljama, primjerice u Africi, treba tek stvoriti brojne uvjete za opsežnija ulaganja u zaštitu okoliša, što se ponajprije odnosi na uklanjanje "endemske korupcije" i na etabliranje infrastrukture, naglasio je Toepfer.
Usprkos tome, u razdoblju do 2015. energetski problemi u Africi mogu biti u najmanju ruku prepolovljeni, optimistično je ustvrdio direktor UNEP-a. Navedeni problemi uključuju trenutno slabu opskrbu, rasipanje resursa, nepouzdane mreže za elektroenergetsku opskrbu i slično.
Razvoj će u različitim zemljama odvijati različitim tempom a pokretačke snage bit će vjerojatno Južna Afrika i zemlje Magreba", predviđa Toepfer.
Općenito bi cilj globalne energetske privrede trebalo biti smanjenje emisije ugljičnog dioksida, i to ne samo zbog klime već i zbog ograničenih rezervi fosilnih resursa a s time u vezi i cijena energije, upozorava direktor UNEP-a.