"Kršćanski socijalni nauk Crkve" kardinala Hoeffnera (1906.- 1987.) predstavio je pročelnik Katedre za socijalni nauk na splitskoj Teologiji Špiro Marasović.
Dr. Marasović istaknuo je da ovo Hoeffnerovo djelo pruža novo polazište za proučavanje socijalnog nauka Crkve i to kroz cjeline kao što su - pravo i pravednost, brak i obitelj, rad i zanimanje, gospodarstvo, odnosno gospodarska etika, država i posljednje poglavlje - zajedništvo naroda. Ova knjiga o socijalnom nauku Crkve klasično je štivo koje treba preporučiti svima onima koji zastupaju demokršćanske vrijednosti, istaknuo je Marasović.
Kardinal Joseph Hoeffner najpoznatiji je zastupnik socijalnog nauka Crkve, bio je profesor na poznatoj Katedri za socijalni nauk u Muensteru, 1962. godine imenovan je minsterskim biskupom, a od 1969. koelnskim nadbiskupom. Od 1976. do 1987. bio je predsjednik Njemačke biskupske konferencije.
Djelo Socijalni govor Crkve u Hrvatskoj, Stjepana Balobana, pročelnika Katedre za socijalni nauk Crkve na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu, predstavio je Vladimir Dugalić, profesor toga predmeta na đakovačkoj Teologiji.
U prvom dijelu knjige dr. Baloban piše o socijalnom nauku Crkve u Hrvata u prvoj polovici 20. stoljeća, ističući glavne protagoniste toga nauka - zagrebačkoga nadbiskupa i kardinala blaženoga Alojzija Stepinca, blaženu sestru Mariju od Propetoga Isusa, utemeljiteljicu Kćeri milosrđa, te đakovačkoga svećenika i profesora njihove teologije Vicka Anderlića (1882. - 1957.).
Osobit naglasak Dugalić je dao na drugi dio Balobanove knjige, u kojoj autor pod naslovom "Neka posebna pitanja" obrađuje primjenu socijalnog nauka Crkve na područja kao što su katehizacija, odgajanje djece za brigu o drugima, zdravstvo, odricanje u potrošačkom društvu, etičnost u poslovanju, te poticaj na raspravu o etici u politici.
Sam autor dr. Baloban naglasio je kako drugi dio knjige govori o konkretnim područjima gdje socijalni govor Crkve ima što reći i može poslužiti kao etičko-socijalna orijentacija, pogotovo onima koji u javnom i političkom životu ističu svoja demokršćanska stajališta. Dr. Baloban smatra da je ova knjiga i te kako važna za teološko promišljanje teške društvene i socijalne situacije u Hrvatskoj.