Slovački veleposlanik, koji se na dužnosti u Hrvatskoj nalazi od 1999. godine, osvojio je glasove Središnjeg odbora predavanjem pod nazivom "Godina dana iskustva slovačkog punopravnog članstva u Europskoj uniji", koje je u Europskom domu održano 20. travnja.
"Osim svojim govorom, održanom na hrvatskom jeziku, što je bio dodatni motiv za dodjelu nagrade, veleposlanik Petrik se istaknuo stalnim javnim istupanjem u cilju promicanja ideje europskih integracija", kazao je član Središnjeg odbora Tomislav Čizmić.
Zahvalivši na nagradi, veleposlanik Petrik je rekao da je "ulazak u EU strateški cilj Hrvatske, kao što je to bio i cilj Slovačke".
"Svaki narod obogaćuje Europu, a bez hrvatskog kamenčića europska zgrada nije cjelovita", kazao je Petrik, aludirajući na neupitnu pripadnost Hrvatske Europskoj uniji. Pritom je upozorio da taj put nije lagan, već dapače, "pun trnja i kamenja".
"Ali ne treba odustajati jer se trud isplati", poručio je veleposlanik.
Slovački je veleposlanik u svom govoru od 20. travnja iznio bilancu jednogodišnjeg boravka svoje zemlje u klubu 25-orice i hrvatskim sugovornicima dao na uvid slovačka iskustva u procesu pregovaranja s EU-om. Slovačka je jedna od deset zemalja koja se Uniji pridružila 1. svibnja 2004.
Petrik je u svom govoru dao do znanja da je Slovačka vrlo ozbiljno shvatila pregovarački proces, temeljito pristupivši svakom poglavlju.
"Neke smo uvjete trebali ispuniti bez odlaganja, a za druga smo dobili određeno prijelazno razdoblje", kazao je Petrik. Prema njegovim riječima, najteža poglavlja o kojima se pregovaralo svakako su bila pitanja okoliša i poljoprivrede. Kako se zaštita okoliša pokazala vrlo složenim pitanjem, Slovačkoj je, primjerice, dato razdoblje od deset godina da uvede red u to područje i uskladi se s europskim standardima.
Uz provedene brojne reforme, Slovačka je pomno uredila svoj financijski sektor te, između ostalog, uvela i jedinstvenu poreznu stopu od 19 posto, dok su područja države s velikom nezaposlenošću oslobođena poreza.
Prije Petrika, nagradu Europskog pokreta Hrvatska dobili su Neven Mimica 2003. godine, dok je premijer Ivo Sanader bio dobitnik prošlogodišnje nagrade.