"Igrajući se s psima, čak i teško pretila djeca počinju uživati u trčanju, rolanju, valjanju po travi i općenito poboljšavaju motoričke vještine", ističe Bettina Riep, trenerica u lokalnoj neprofitnoj udruzi za korištenje pasa vodiča u terapiji liječenja pretilosti.
Riep ima 25 pasa školovanih za rad sa starim osobama, za rad u klinikama za neizlječivo oboljele, jaslicama i drugim institucijama, a odnedavna se na posebnom igralištu pretila djeca potiču na tjelesnu aktivnost uz igru sa školovanim psima.
Kao nagradu za druženje psi dobivaju pseće poslastice a djeca jabuke i vodu.
Philipp, kojemu je u osam mjeseci najbolji prijatelj postao crni labrador Thimm, ponosan je što je već izgubio tri kilograma i naučio da se uz psa može udaljiti od kompjutera i igrati na otvorenom. Sada vozi bicikl, rola i čak će možda imati vlastitog psa.
U suradnji s pedijatrima i uz pomoć pasa-terapeuta, moguće je prekinuti negativnu spiralu u koju su upala mnoga djeca, ističu stručnjaci te citiraju rezultate istraživanja sveučilišta u Kielu prema kojima je gotovo četvrtina svih prvašića u Njemačkoj predebela.
Uzrok tomu su uglavnom pogrešna prehrana i premalo kretanja.
Liječnici predviđaju da će predebela djeca imati problema sa zglobovima i da će se u nekih razviti dijabetes te povišeni krvni tlak.
"Djeca koja su debela gomilaju u sebi agresiju i tugu", kazala je Merwe Helms, viša medicinska sestra u lokalnoj bolnici koja sudjeluje u izgradi programa za životinje u suradnji s liječnicima, odgajateljima, nutricionistima i fizioterapeutima.
Druženje s psima ne pomaže djeci samo izgubiti težinu već i jača njihovo samopouzdanje. Psi tako pomažu probiti led u socijalnom kontaktu i postaju prijatelji koji tješe u trenucima tuge.
Terapije uz pomoć životinja počele su u Sjedinjemim Državama prije 30 godina.