Pusić je rekla kako je nevjerojatno da u jednom gradu kao što je Zagreb, najatraktivnije zemljište za stanovanje, kulturne projekte i najrazličitije sadržaje kao što je ovo uz Savu, stoji neiskorišteno i godinama prazno.
"Umjesto da se tu intenzivno živi, tu nema pravog života kao što ima u drugim europskim gradovima koji imaju tu ogromnu i nevjerojatnu prednost - rijeku", naglasila je.
Vesna Pusić ocijenila je i kako se u Zagrebu na rijeku Savu gleda kao nešto što je kraj grada, što dijeli stari od novoga dijela grada, te nešto što je više granica nego poveznica.
"Pretvorimo Savu u prijateljicu i poveznicu Zagreba. U nešto što će pravi urbani život s njegovom kulturom i bogatstvom dovesti ovdje te prenijeti s druge strane rijeke", rekla je kandidatkinja HNS-a za gradonačelnicu Pusić, dodavši kako je to jedan od planova HNS-a.
Napomenula je i da će se dolaskom grada na Savu rijeka očistiti, a hidroelektrane na Savi otkloniti će opasnost od poplava i istodobno dati energiju za Zagreb i njegovu okolicu.
Podsjetila je i na mnoge svjetske i europske velike gradove na rijekama, primjerice, na Pariz i obalu rijeke Seine. "To nam se čini kao srž onoga što jest grad Pariz koji je na samoj rijeci, u suživotu s rijekom, gdje je Seina pojam pravog urbanog Pariza, na isti način kao i primjerice Eiffelov toranj", kazala je Vesna Pusić.
Predstavnici HNS-a večras su predstavili i dva projekta izabrana kao najbolja na urbanističko-arhitektonskom natječaju za uređenje prostora na Savi.