Nemogućnost postizanja erekcije je zdravstveni problem s kojim se, po procjenama, susreće 10 posto 40-godišnjaka, a čiji udio u populaciji raste sa starenjem, rekao je Ante Reljić iz Klinike za urologiju Kliničke bolnice Sestre milosrdnice.
"Mi ne znamo koliki je to problem u Hrvatskoj, a svjetska istraživanja o tome nisu relevantna za nas", kaže Reljić.
Međunarodno standardiziranu anketu provodit će od rujna ove godine liječnici opće prakse, a cilj je istraživanjem obuhvatiti između 2.000 i 2.500 muškaraca različite dobi, obrazovanja, bračnog statusa i zdravstvenog stanja.
S tim se problemom, prema Reljićevim riječima, danas susreće 80-90 posto dijabetičara i bubrežnih bolesnika na dijalizi.
"Pojava novih lijekova, poput Viagre i Dinamica, omogućila je posljednjih godina veću dostupnost terapije i zbog učestalih napisa u medijima ljude navela da se rasterećenije i češće obraćaju liječnicima za pomoć", kaže Reljić koji je proteklih godina te lijekove prepisao više od 300 puta.
Dodaje kako novi lijekovi puno rjeđe izazivaju nus-pojave, a od kada su u upotrebi Reljić se nije susreo s pojavom tzv. trajne erekcije.
Po Plivinim podacima, tržište lijekova protiv erektivne disfunkcije u Hrvatskoj je poraslo u posljednjih osam mjeseci od pojave Dinamica, koji je generička inačica Viagre.
Pliva s tim lijekom, koji je jeftiniji od Viagre, drži 60 posto domaćeg tržišta, a do danas je u Hrvatskoj prodano između 6.000 i 7.000 kutija.