Iako postotak korištenja kontracepcije u urbanim sredinama iznosi između 12 i 15 posto, Hrvatska je na dnu europske ljestvice, ponajprije zbog nedovoljne educiranosti ženske populacije, kazano je na prezentaciji tablete Yasmin tvrtke Schering AG.
Kontracepciju najviše koriste Nizozemke (52 posto), Francuskinje (40 posto) Talijanke i Španjolke (20 posto), a najmanje Ruskinje (1,2 posto), pa je tamo i najveća stopa pobačaja, istaknula je Dinka Pavičić Baldani iz Klinike za ženske bolesti.
Po podacima UNESCO-a, od 185 milijuna trudnoća godišnje u svijetu, 75 milijuna je neželjeno. Među njima 45 milijuna trudnoća završi pobačajem od čega je oko 20 milijuna izvedeno nestručno.
Današnja kontracepcijska sredstva osim zaštite od trudnoće omogućuju i druga poboljšanja jer reguliraju menstruacijski ciklus te smanjuju opasnost od cista, endometrioze, raka jajnika i drugih bolesti, naglasio je predsjednik Hrvatskog društva za ginekološku endokrinologiju i humanu reprodukciju Velimir Šimunić.
"Ako Hrvatice rađaju prvo dijete u 28. godini života i odluče se u prosjeku na 1,3 djeteta, moramo barem čuvati reprodukcijsko zdravlje koje je ugroženo", upozorava Šimunić.
Na hrvatskom je tržištu svega šest kontracepcijskih tableta, među kojima je samo jedna na listi lijekova Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.
No, pojedine tablete preparati su s visokom razinom hormona estrogena, što se u svijetu više ne preporučuje jer kod žena izaziva nepotrebne pojave poput nadutosti, depresije ili razdražljivosti, oticanja nogu i promjena na koži.
Statistika pokazuje da zbog nuspojava nakon prvih mjeseci od korištenja tableta odustaje 24 posto žena, dok stručnjaci kažu da su te pojave prolazne a tableta je pouzdan i dobar način zaštite.