Uvodno predavanje pod nazivom "Dileme turističkog razvojnog promišljanja vodičkog kraja" održao je dr. Ante Radnić iz Instituta za turizam u Zagrebu koji je, uz ostalo, istaknuo kako se Vodice nakon Domovinskog rata pokazale iznimnu vitalnost u obnovi turizma.
Dok Hrvatska još uvijek nije dosegnula turističke rezultate iz 1989. godine, Vodice su uspjele povećati broj noćenja u odnosu na posljednju normalnu prijeratnu godinu, kazao je Radnić.
Dodao je kako se to mjesto danas nalazi na turističkoj prekretnici, s obzirom da sezona traje samo pedeset, a u privatnom smještaju na koji otpada gotovo 90 posto turističkih kapaciteta, tek tridesetak dana.
Kad se tome doda podatak da u Vodicama danas ima čak šest do sedam puta više kreveta u vikendicama nego u hotelskom smještaju, što je daleko iznad hrvatskog prosjeka, onda je jasno da vodičkom turizmu treba zaokret. No, to neće biti moguće bez promišljanja o prostornoj politici, napomenuo je Radnić.
Gradonačelnik Vodica Rade Ivas ocijenio je kako su Vodice od 1955. godine, koja se smatra početkom tamošnjeg turizma , do danas prevalile golem put.
U vrijeme kad su Vodice ulazile u turizam bile su malo mjesto s oko 3.000 stanovnika, koje je živjelo isključivo od poljoprivrede. Kako u to vrijeme još nije bio izgrađen Šibenski most, prvi gosti su dolazili redovitom brodskom prugom. Danas su Vodice poznato turističko mjesto s 13.000 kreveta i 800.000 noćenja godišnje, koje se nalazi pred novim izazovima", kazao je Ivas.