Njujorški Dow Jones indeks potonuo je 1,26 posto, na 10.070 bodova. Tehnološki Nasdaq indeks pretrpio je dnevni gubitak od 1,36 posto, spustivši se na 1.904 bodova, najnižu razinu na zatvaranju od listopada lani.
Najnoviji podatak američke vlade pokazao je da je rast bruto-domaćeg proizvoda (BDP) u prvom tromjesečju dosegao 3,1 posto na godišnjoj razini, manje od očekivanih 3,6 posto. Razlozi osjetnijeg usporavanja rasta u odnosu na prethodno tromjesečje kada je iznosio 3,8 posto pripisuju se rastućim cijenama energenata koji su pritisnuli osobnu potrošnju i poslovanje kompanija.
"Tržište je probavilo gospodarske podatke i uopće nije zadovoljno brojkama o BDP-u koje su niže nego što se očekivalo", kazao je Gordon Fowler iz The Glenmede Trust Co. "Raste zabrinutost da bi usporavanje moglo biti duže i dublje nego što se prvotno mislilo".
No najnoviji podaci američke vlade govore o jačanju rasta cijena, a analitičari predviđaju da bi to moglo rezultirati novim rastom kamatnih stopa za četvrtinu postotnog boda na sastanku američke središnje banke Fed početkom svibnja.
Razočaravajući rezultati poslovanja također su pritisnuli dionice. Američki naftni div ExxonMobil zabilježio je pad cijena dionica od četiri posto, nakon što je izvijestio o dobiti koja nije ispunila očekivanja analitičara. Od kompanije koje su još razočarale svojim rezultatima ističu se Molson Coors Brewing, peti najveći proizvođač piva, te JDS Uniphase.
I novi rast cijena nafte zabrinuo je ulagače jer visoke cijene energenata mogu pogoditi osobnu potrošnju i korporativnu dobit.
Europska tržišta zabilježila su različita kretanja burzovnih indeksa zbog raznolikih makroekonomskih zabrinutosti s jedne strane te dobrih rezultata poslovanja GlaxoSmithkline i Royal Dutch/Shella s druge. Londonski Ftse indeks ojačao je blagih 0,02 posto, završivši na 4.790 bodova, nakon što se nakratko spustio na najnižu razinu u zadnja tri mjeseca. Frankfurtski DAX oslabio je 0,26 posto, na 4.178 bodova.