"Kreatori slovenske politike morali bi biti ozbiljno zabrinuti zbog nevjerodostojnosti hrvatske politike u ispunjavanju europskih kriterija. Ako se Slovenija želi afirmirati kao važna članica EU-a, onda to može postići prvenstveno kao stručnjak za zapadni Balkan. Lobiranje Slovenije za uključivanje Hrvatske u EU je put za veće ostvarenje slovenskih ekonomskih interesa u Hrvatskoj. No, hrvatska politika o europskoj integraciji ne razmišlja na načelima pragmatičnih ekonomskih interesa nego je to ideološko 'zlatno tele' sadašnje vlade. Sanaderovoj vladi uključenje je potrebno da postigne ideološki uspjeh i poveća svoj ugled u javnosti", navodi Gjenero opisujući položaj Hrvatske u predpristupnom procesu s jedne i interese Slovenije s druge strane.
"Hrvatska se je nakon velikog NE iz Bruxellesa našla u najčudnijem razdoblju svog političkog života nakon dolaska višestranačja. Teškoće se množe, a obično dobro obaviješteni izvori govore da se premijer ponaša sasvim autistično i da nije spreman poslušati nijedan savjet, te da se je zatvorio i u odnosu na one koji su još do jučer bili njegovi najbliži suradnici", navodi Gjenero.
Opisujući bilateralna otvorena pitanja za koja dvije vlade u nedavno obnovljenom dijalogu još nisu našle rješenja, Gjenero navodi da slovenska politika ne bi smjela pristati na scenarij "umrtvljenih odnosa" u kojemu se ništa ne događa, unatoč formalnim susretima i osnivanju tzv. povijesne komisije. Apsurdno je - navodi Gjenero - da je upravo ta komisija koju je predložio Dimitrij Rupel postala "instrument za odgodu" rješavanja otvorenih pitanja.
"Teško je razumjeti zašto su umrtvljene odnose kao cilj svoje politike prihvatili i kreatori slovenske politike. Nije jasno zašto Slovenija na jednoj strani ne stvara druge mogućnosti za rješenje bilateralnih problema i zašto se na drugoj strani ne prihvati na ozbiljniji način političke strategije za normalizaciju prilika na zapadnom Balkanu. To bi donijelo bolji i za Sloveniju manje riskantan scenario odnosa prema hrvatskom 'europskom pitanju'", zaključuje Gjenero u ljubljanskom "Delu".