RIM
Crni dim izašao je iz dimnjaka Sikstinske kapele točno u 20,05 sati u ponedjeljak navečer, što znači da 115 kardinala u konklavi nije u prvom glasovanju izabralo novoga papu. Prvi znak glasovanja kardinala očekivao se oko 20 sati iako nije bilo sigurno hoće li se prvoga dana pristupiti glasovanju.
Prvi dim koji se pojavio bio je sivi, tako da je više desetaka tisuća vjernika okupljenih na Trgu sv. Petra pomislilo da su kardinali izabrali 265. poglavara Rimokatoličke crkve, ali nekoliko trenutaka kasnije dim je pocrnio, a nisu se oglasila ni zvona, što je značilo da papa nije izabran i da će se glasovanje nastaviti u utorak ujutro.
ZAGREB
Predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić primio je u ponedjeljak u Zagrebu članove Doma lordova britanskog parlamenta Lorda Dundeeja i Lorda Taylora, priopćeno je iz Ureda Predsjednika.
Predsjednik Mesić je gostima u kraćim crtama iznio osnovne probleme s kojima se suočava današnja Hrvatska, osobito naglašavajući potrebu pokretanja gospodarstva uz inozemne investicije.
Lord Taylor i Lord Dundee, koji obnaša dužnost predsjednika svestranačke parlamentarne skupine za Hrvatsku, izrazili su spremnost da pomognu u poticanju investiranja u hrvatsko gospodarstvo, podsjetivši, pri tom i na protekle investicije u turizam.
PRAG
Predsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks razgovarao je u ponedjeljak u Pragu s češkim kolegom Lubomirom Zaoralekom o pristupu Hrvatske Europskoj uniji, pitanju suradnje s Haškim sudom te o hrvatskoj politici prema susjedima i važnosti suradnje Hrvatskog sabora i češkog parlamenta.
"Hrvatska prije ulaska u EU mora riješiti pitanje suradnje s Haškim sudom. Svi koji misle stupiti u Uniju, imaju iste zadaće koje moraju ispuniti", rekao je Zaoralek novinarima ističući kako Hrvatska mora dokazati da je vjerodostojan partner. Stajalište Češke o pristupu Hrvatske Europskoj uniji, rekao je Zaoralek, ovisi o izvješću radne skupine za procjenu suradnje hrvatske vlade s ICTY-jem.
Vladimir Šeks izvijestio je češkoga kolegu i zastupnike o tome što Hrvatska očekuje od radne skupine jer će se kroz njezino izvješće Hrvatska legitimirati kao vjerodostojna zemlja u pogledu suradnje s Haagom. Osim s predsjednikom češkoga parlamenta, Šeks se sastao i s predsjednikom Odbora za europska pitanja Zastupničkog doma Pavelom Svobodom koji mu je potvrdio da je u Odboru postignuta potpuna suglasnost da pregovori Hrvatske i Europske unije počnu što prije.
BRUXELLES
Nacionalni koordinator za NATO Pjer Šimonović i pomoćnik ministra obrane Igor Pokaz sudjelovali su u ponedjeljak u Bruxellesu sa stručnjacima NATO-a i predstavnicima njegovih članica na sastanku na kojem se razgovaralo o aktualnim procesima preustroja hrvatskih oružanih snaga i Ministarstva obrane u sklopu prilagodbe za članstvo u Sjevernoatlantskom savezu.
Predstavnicima NATO-a predočeno je što je dosad učinjeno na konceptu planiranja obrane, kako Hrvatska primjenjuje odredbe Akcijskog plana za članstvo (MAP), kako teku reforme oružanih snaga i ministarstva obrane, zatim je bilo riječi o sudjelovanju Hrvatske u međunarodnim misijama, o regionalnoj suradnji, razvoju zračnih snaga, programu zbrinjavanja viška zaposlenih te o namjeri da se višak zgrada koje koristi MORH preda na upravljanje civilnim vlastima.
Pjer Šimonović je najavio da će članice Američko-jadranske povelje - Hrvatska, Makedonija i Albanija, uskoro u Afganistan poslati vojno-medicinski tim.
ZAGREB
Državni tajnik za politička pitanja u Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija (MVPEI) Hido Biščević sastao se u ponedjeljak s državnim tajnikom u Ministarstvu vanjskih poslova Republike Slovenije Božom Cerarom u Otočcu na Krki u Sloveniji, priopćio je MVPEI.
Državni tajnici su se sastali u sklopu intenzivnog dijaloga radi pripreme prve zajedničke sjednice hrvatske i slovenske vlade slijedom dogovora premijera Ive Sanadera i Janeza Janše. Biščević i Cerar su se pozitivno osvrnuli na nedavno osnovanu Zajedničku hrvatsko-slovensku povijesnu komisiju te su nastavili rad na usklađivanju dokumenata koji će biti razmatrani na sjednici dviju vlada.
Državni tajnik Biščević zahvalio je na aktivnoj podršci Slovenije za skoru odluku o otvaranju pregovora o članstvu Hrvatske u Europskoj Uniji, stoji u priopćenju MVPEI-a.
DEN HAAG
Vujadin Popović, najviši oficir za sigurnost Drinskog korpusa VRS čije su postrojbe izvršile pokolj u Srebrenici 1991., u ponedjeljak je pred Haškim sudom (ICTY) rekao da se ne osjeća krivim za genocid i druge optužbe.
"Nisam kriv", ponavljao je Popović nakon što mu je sudac O-Gon Kwan pročitao svih šest točaka optužnice koja ga tereti za genocid i sudjelovanje u genocidu, istrebljenje, progon, ubojstva i prisilno premještanje bošnjačkog stanovništva Srebrenice u ljeto 1995.
Popović se predao ICTY-u 14. travnja, kao posljednji pripadnik tzv. "srebreničke petorke" optuženika za genocid, u kojoj su još Ljubiša Beara, Vinko Pandurević, Drago Nikolić i Ljubomir Borovčanin.
LJUBLJANA
Slovenski premijer Janez Janša u ponedjeljak je u parlamentu doživio žestoke kritike oporbenih stranaka koje tvrde da njegova vlada nema razvojnih programa i da "blefira", te da želi "mijenjati povijesne činjenice" promjenom nekih zakona koji štite stečena prava slovenskih antifašista-veterana.
U vremenu predviđenom za zastupnička pitanja bivši premijer Anton Rop rekao je da Janšina vlada unatoč predizbornim obećanjima do sada nije izašla niti s jednim zakonom ili mjerom usmjerenom na razvojne probleme nego prethodnu optužuje da joj je ostavila velik proračunski manjak.
Janša je odgovorio da je Ropova vlada slabim planiranjem i davanjem velikih zakonskih prava sadašnju dovela u situaciju da nema dovoljno manevarskog prostora, osobito zbog toga jer je potrebno ispuniti i kriterije za preuzimanje zajedničke europske valute euro do 2007. godine.
PARIZ
Odbacivanje ustava EU oslabilo bi glas Europe u svijetu i oduševilo američke neokonzervativce, rekao je u ponedjeljak visoki predstavnik EU za vanjsku politiku i sigurnost Javier Solana.
Obraćajući se francuskim studentima samo šest tjedana uoči ključnog nacionalnog referenduma na kojemu, prema svim ispitivanjima, vode protivnici ustava, Solana je rekao da je Francuska posebno odgovorna da obnova europskog osnivačnog ugovora bude uspješna.
"Odbacivanjem ustava riskirate uskraćivanje nade u bolju Europu i veću ravnotežu u svijetu", rekao je Solana u neizravnoj aluziji na Chiracov poziv za multipolarni svijet.
"U vrijeme kada se proširila na 25 članica, Europa treba novi osnivački ugovor. Treba novi ugovor povjerenja", rekao je. "Šest zemalja osnivača, među kojima i Francuska, imaju posebnu odgovornost da obnova tog ugovora bude uspješna. O tome se radi", naglasio je Solana.
LJUBLJANA
Slovenski ministar vanjskih poslova i predsjedajući OESS-a Dimitrij Rupel započeo je u ponedjeljak trodnevnu turneju po Srednjoj Aziji posjetom Biškeku gdje je razgovarao s novim čelništvom Kirgistana, među ostalim i privremenim predsjednikom i premijerom Kurmanbekom Bakijevim.
Kako je priopćilo slovensko Ministarstvo vanjskih poslova, Rupel je s kirgistanskim vodstvom razmijenio poglede na zajednički plan OESS-a o pomoći toj državi i održanju njene stabilnosti.
"Radni nacrt koji smo pripremili u suradnji s kirgistanskim vlastima kratkoročno se koncentrira na održavanje javnog reda i mira, pomoć u izborima, medije i razvoj poduzetništva", rekao je Rupel, dodajući da bi za dugoročnu stabilizaciju bilo potrebno posvetiti se pitanjima pravne države, obrazovanja, granicama i prekograničnoj suradnji, te gospodarskom razvitku.
TEHERAN
Iranska je vlada odlučila u ponedjeljak da će "privremeno zatvoriti" ured satelitske tv-mreže Al-Jazeere u Teheranu koju optužuju za "subverziju" i poticanje etničkih sukoba u kojima su tri osobe poginule, izjavio je za AFP iranski čelnik.
"Obustava će trajati onoliko koliko je našim stručnjacima potrebno da istraže moguću ulogu mreže Al-Jazeere u poticanju subverzivnih elemenata da izazovu sukobe u gradu Ahvazu", glavnom gradu pokrajine Huzistan (na jugozapadu zemlje), kazao je Mohammad Husein Hoshvaght, glavni direktor ministarstva kulture i tijela koje nadzire strana glasila u Iranu. Dodao je da očekuje "jasno obrazloženje" čelnika tv-mreže o izvješćivanju o sukobima, dok se iščekuje odluka o ponovnom otvaranju ureda. U sukobima između Arapa u Ahvazu i redarstvenih snaga poginule su tri osobe, a više ih je ranjeno. Policija je tijekom sukoba uhitila dvjestotinjak ljudi.