"Židovska općina otvorena je za građane Zagreba kako bi se pobliže mogli upoznati s kronologijom Općine odnosno s prošlosti, sadašnjosti i budućnosti židovske zajednice", rekao je Ognjen Kraus, predsjednik Židovske općine Zagreb koja, podsjetio je, 2006. godine slavi 200. godišnjicu.
Tada će, najavio je, startati i projekt novog židovskog centra u Praškoj ulici, na mjestu gdje je nekada bila sinagoga.
Otvarajući cjelodnevni kulturni program posvećen "Ediktu o toleranciji", predstavnica židovske nacionalne manjine Grada Zagreba Sanja Tabaković Zoričić rekla je da je taj edikt, donesen 1782., jedan od prvih važnih dokumenata za povijest Židova u Hrvatskoj.
"Od tada do danas imali smo razne faze u razvoju naše zajednice", rekla je ocijenivši posebno važnim donošenje Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina 2002. kojim se omogućuje biranje vijeća, predstavnika i koordinacija nacionalnih manjina.
"Time smo dobili mogućnost da sudjelujemo u radu predstavničkih tijela županija, gradova i općina u sredinama u kojima radimo i živimo", rekla je Sanja Tabaković Zoričić.
Povjesničar Ivo Goldstein na predavanju posvećenom "Ediktu o toleranciji" rekao je da je taj edikt prvi zakonski propis koji je omogućavao Židovima i drugim inovjercima, primjerice protestantima, naseljavanje u neke zemlje Carstva, pa tako i u Hrvatsku.
"Taj dokument stoji na početku demokratizacije i početka procesa stvaranja ravnopravnosti za Židove u Habsburškoj Monarhiji", rekao je Goldstein i dodao da je ravnopravnost u Hrvatskoj dosegnuta tek 90-ak godina kasnije, 1873., u drugim djelovima monarhije i koju godinu poslije.
U Židovskoj općini Zagreb danas je bio i glavni rabin Hrvatske Kotel Da Don te zagrebački dogradonačelnik Milan Bandić, a brojni posjetitelji mogli su uživati u nastupu kletzmer sastava "Jewsers" kao i plesne skupine "Lomša" te projekciji filmova i ukusnim specijalitetima.