To je, daljnje, povećanje uslijedilo nakon što je u veljači stopa inflacije skočila na 3,3 posto sa 2 posto u siječnju.
Prema podacima koje je danas objavio Državni zavod za statistiku na svojim web stranicama, cijene dobara i usluga koje se koriste za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u ožujku su u odnosu na veljaču porasle za 0,7 posto, dok su na godišnjoj razini, u ožujku ove u odnosu na ožujak prošle godine, veće za 3,9 posto.
Rastu potrošačkih cijena u ožujku ove u odnosu na ožujak prošle godine pridonio je rast cijena opskrbe vodom i različitih komunalnih usluga, za 15,3 posto, cijena stanovanja 6 posto, duhana 12,7 posto, prehrane 5,8 posto, pri čemu su primjerice cijene mesa i povrća povećane 9,4 posto, dok su cijene goriva i energije zabilježile rast od 4,1 posto, u čemu tekućih goriva za 40,4 posto.
U ožujku pak u odnosu na veljaču, promatrano po glavnim skupinama proizvoda prema namjeni potrošnje, najviše su porasle cijene odjeće i obuće, za 2 posto, prometa, za 1,5 posto, prehrane i bezalkoholnih pića, za 0,9 posto, cijene stanovanja, vode, energije, plina i drugih goriva, za 0,5 posto,
Cijene zdravstva te ostalih dobara i usluga veće su za 0,3 posto, alkoholnih pića i duhana, pokućstva, opreme za kuću i redovitog održavanja te cijene ugostiteljskih usluga porasle su za 0,2 posto.
Istodobno su cijene rekreacije i kulture bile niže za 0,1 posto, dok su cijene komunikacija i obrazovanja u ožujku u prosjeku ostale na razini cijena iz veljače.
Statističari napominju da su najveći doprinos povećanju indeksa potrošačkih cijena u ožujku (od 0,7 posto) u odnosu na veljaču imale cijene prehrane i bezalkoholnih pića (0,30 posto), cijene prometa (0,17 posto) te cijene odjeće i obuće (0,16 posto).
U okviru indeksa potrošačkih cijena, cijene dobara u ožujku su u odnosu na veljaču u prosjeku bile više za 0,9 posto, a cijene usluga za 0,1 posto.