"Čovjek se po svojoj prirodi boji nepoznatoga i javno mnijenje kad je riječ o proširenju ima osjećaj 'terre incognite' pa su strahovi i neodlučnost potpuno razumljivi" rekao je Drobnjak sudionicima sjednice o proširenju EU-a.
No, mi znamo kamo idemo i što nas očekuje u svakom trenutku, jer je EU sve prije nego nepoznata zemlja, naglasio je Drobnjak, dodavši kako iskustva koja Hrvatska dobiva od zemalja koja su dosad ušle u Uniju uvelike olakšavaju posao.
Napomenuo je kako je prva obljetnica posljednjeg proširenja Unije "odlična prilika za procjenu učinka proširenja na 10 novih članica i za predstavljanje te procjene javnosti". "Time će pitanje 'je li to bilo vrijedno truda' dobiti jedini mogući odgovor - 'da, bilo je'", kazao je Drobnjak.
Glavni hrvatski pregovarač govorio je i o partnerskom odnosu Unije kao organizacije i zemalja članica u pogledu zajedničke sigurnosne politike rekavši kako koristi imaju obje strane.
Korist zemalja članica nije sporna, ali i Unija dobiva puno od svojih članica, rekao je Drobnjak i kao primjer naveo Opću skupštinu UN-a u kojoj zajednička Unijina politika može računati na čak 45 glasova kad se uračunaju sve zemlje članice, zemlje kandidati, zemlje obuhvaćene SSP-om i europske zemlje koje nisu u Uniji, ali su joj svakog dana sve bliže u stajalištima.
"Takva snaga uvelike određuje tijek rasprava na Općoj skupštini kao i sadržaj rezolucija koje ona donosi", pojasnio je Drobnjak.
Glavni hrvatski pregovarač dalje je istaknuo kako u Europi postoje različite zemlje među kojima su neke velike i snažne, a neke su mnogo manje, no, nijedna nije nevažna.
"Svaka zemlja zaslužuje dužnu pozornost i o tome treba voditi računa i u nastavku procesa proširenja EU-a", rekao je Drobnjak.