Njujorški Dow Jones indeks spustio se tako gotovo jedan posto, na 10.403 boda, zabilježivši najveći dnevni postotni gubitak u zadnja četiri tjedna. Tehnološki Nasdaq oslabio je čak 1,6 posto, na 1.974 boda, što je njegov najveći dnevni gubitak u devet tjedana.
"Općenite zabrinutosti oko gospodarstva se nastavljaju. Neki makroekonomski pokazatelji koje smo dobili, posebice promet u maloprodaji, bili su daleko ispod naših očekivanja", kazao je Owen Fitzpatrick, čelnik Deutsche Bank Private Wealth Managementa.
Promet u maloprodaji u tome je mjesecu porastao 0,3 posto, znatno manje od 0,7 posto koliko su očekivali ekonomisti i Wall Street. To je pritisnulo cijene dionica maloprodajnih divova, koje su u prosjeku potonule za 1,6 posto.
"Događa se rotacija kapitala iz gotovo svakog gospodarski senzitivnog sektora, a najviše iz energetike, industrijskih i dionice proizvođača sirovina", dodaje Fitzpatrick. Tako je primjerice dionica najvećeg svjetskog proizvođača građevinske opreme Caterpillara potonula tri posto, a čeličane Nucor 6,6 posto.
Korekcija cijena dionica proizvođača čipova pritisnula je Nasdaq indeks. Dionica Intela pojeftinila je 1,7 posto, dok su u prosjeku njihove dionice izgubile 2,7 posto na vrijednosti.
Na europskim burzama cijene dionica jučer su blago ojačale nakon što je cijena barela nafte pala na najnižu razinu u zadnjih sedam tjedana. Londonski Ftse indeks ojačao je 0,3 posto, na 4.960 bodova. Frankfurtski DAX dobio je 0,8 posto na vrijednosti, dosegnuvši 4.405 bodova.