Nadzorni odbor Janafa, na sjednici održanoj 11. travnja, prihvatio je financijska izvješća tvrtke i izvješće revizora za 2004.
Uprava i Nadzorni odbor donijeli su i odluku o rasporedu polovine dobiti nakon umanjenja za zakonske pričuve, odnosno 14,3 milijuna kuna u ostale rezerve, a za preostali bi se dio dobiti, što se i predlaže skupštini, trebao rasporediti u prenesenu dobit.
Odluka kojom se ne predviđa isplata dividendi, pojašnjava se, uvjetovana je činjenicom da Janaf planira u ovoj i narednim godinama značajna financijska ulaganja u modernizaciju i povećanje sigurnosti sustava, uvažavajući istovremeno relativno visoku zaduženost.
Janaf je lani, navode, povećao iskoristivost kapaciteta, smanjio troškove i ostvario pozitivan financijski rezultat te nastavio ulaganja u investicije prvenstveno zbog podizanja sigurnosti sustava i zaštite okoliša.
Količine prevezene nafte kontinuirano se povećavaju, pa je tako tijekom 2004. domaćim i stranim korisnicima isporučeno 7,5 milijuna tona nafte, što je 9,5 posto više nego u istom razdoblju prethodne godine.
Ostvareni prihodi iz osnovne djelatnosti (prijevoza nafte i skladištenja nafte i derivata) mjereno u dolarima porasli su za 19 posto u odnosu na prethodnu godinu. Istovremeno, prihodi Društva u kunama, osim financijskih prihoda, povećani su za svega 1,3 posto u odnosu na prethodnu godinu, kao posljedica pada tečaja USD, navodi se u priopćenju.
U financijskom izvješću koje je objavljeno na web stranici Zagrebačke burze navodi se da su ukupni lanjski prihodi Janafa iznosili 309,44 milijuna kuna i bili su 3,54 posto manji nego godinu ranije. Ukupni su rashodi smanjeni za 5,15 posto, sa 320,82 milijuna kuna u 2003. na lanjskih 309,44 milijuna kuna.
U pojašnjenju poslovnih rezultata stoji da iskazana dobit čini 9,8 posto ukupnih prihoda i rezultat je neto finacijskih prihoda koji su posljedica deprecijacije američkog dolara i dobiti od tečajnih razlika.
Zarada po dionici za 2004. godinu iznosi 40,63 kune i višestruko je veća od planirane (7,78 kuna pod dionici), kaže se u pojašnjenju.
Najveći pojedinačni dioničar sa 50,54 posto dionica je Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje, a slijedi Republika Hrvatska sa 21,73 posto dionica.