(
Među anketiranima njih 58 posto reklo je da bi bilo uglavnom pozitivno da Europa postane utjecajnija od Sjedinjenih Država u svjetskim poslovima.
Za razliku od toga samo 34 posto Amerikanaca kaže da bi više voljelo snažniju ulogu Europe nego SAD-a, a više od polovice drži da bi istaknutija uloga Europljana bila uglavnom negativna.
Dominacija SAD-a u svijetu vidi se u mnogim dijelovima svijeta kao negativna snaga, pokazalo je istraživanje predstavljeno nedavno u Washingtonu.
Na SAD, jedinu svjetsku supersilu nakon Hladnog rata, gleda se kao na zemlju s najnegativnijim utjecajem na svjetske poslove, s 15 zemalja koje kažu da ima negativni utjecaj.
Druga na ljestvici je Rusija koju 14 zemalja vidi u negativnom svjetlu.
Na Francusku se gleda najpozitivnije s većinom ispitanika u 21 zemlji koji kažu da ona ima pozitivan utjecaj.
Istraživanje su od 15. studenoga 2004. do 5. siječnja 2005. proveli međunarodna tvrtka za istraživanje javnoga mišljenja GlobeScan i Program za stavove prema međunarodnoj politici Sveučilišta Maryland anketirajući ispitanike od 15 godina i starije.
Rezultati istraživanja pokazuju da svijet s jedne strane podupire europski pristup "mekane sile" a s druge je nepovjerljiv prema vojnoj moći SAD-a, smatra Steven Kull, direktor Centra za političke stavove Sveučilišta Maryland.
Europu anketirani povezuju uz pojam suradnje s drugim zemljama i nuđenjem poticaja kao načina za promjenu politike.
Zauzvrat, SAD dovode u vezu s invazijom i sankcijama, rekao je Kull.
Doug Miller, predsjednik GlobeScana je zaključio: "Naše istraživanje pokazuje da je zvijezda Europe u usponu dok ugled Amerike opada pod Bushovom administracijom. Amerikanci se doista moraju zabrinuti kada su to bogati u svijetu i mladi u svijetu koje najviše uznemiruju".
Zemlje najnegativnije prema SAD-u su Argentina sa 65 posto ispitanika koji na američki utjecaj gledaju negativno, Njemačka sa 64 posto, Rusija sa 63 posto, Turska sa 62 posto, Kanada sa 60 posto i Meksiko s 52 posto.
Philip Gordon, stručnjak za vanjsku politiku u Institutut Brookings u Washingtonu smatra da je istraživanje provedeno u najgore vrijeme za Sjedinjene Države, krajem 2004. kad se SAD mučio s rastućim međunarodnim napetostima zbog invazije na Irak, pitanjem kako se baviti nuklearnim ambicijama Irana i nastaviti prigovore Međunarodnom kaznenom sudu.
Otada je, kaže on, Bushova administracija uputila državnu tajnicu Condoleezzu Rice u "ofenzivu šarmiranja" zemalja Europe, zatim je omekšala stajališta oko Međunarodnog kaznenog suda i Irana, a i stanje u Iraku se poboljšalo nakon siječanjskih izbora.
Ipak, mada bi mišljenje o SAD-u moglo biti bolje ako bi se istraživanje provelo danas, smatra Gordon, trend se nije izmijenio.
Istraživanje je provedeno u sedam zemalja Europe:- Španjolskoj, Njemačkoj, Italiji, Francuskoj, Velikoj Britaniji, Poljskoj i Rusiji.
Obuhvaćeno je sedam zemalja Azije, a to su Kina, Indonezija, Južna Koreja, Turska, Japan, Indija i Filipini.
Tu je i šest država Južne i Sjeverne Amerike: Meksiko, Argentina, Brazil, Čile, Kanada i Sjedinjene Države.
Anketa je provedena i u jednoj zemlji Bliskog istoka, Libanonu te u Južnoj Africi i Australiji.