Državni je radio objavio da je tijekom sjednice svoja zastupnička mjesta zauzelo 78 pripadnika vladajuće stranke ZANU(PF), 41 član Pokreta za demokratske promjene (MDC) i jedan nezavisni zastupnik.
Takav raspored u skladu je s rezultatima zbora održanih 31. ožujka, ali će u konačnici biti bitno drukčiji, u korist vladajuće stranke. Predsjednik Mugabe ima pravo, prema spornoj ustavnoj odredbi, imenovati 20 zastupnika i deset plemenskih vođa u parlament, koji se sastoji od ukupno 150 zastupnika.
On je to djelomično već učinio uoči sjednice, vrativši zastupničke mandate dosadašnjem potpredsjedniku Josephu Msiki i predsjedniku parlamenta Emmersonu Mnangagwi iako Msika uopće nije bio kandidat na izborima, a Mnangagwa je u svojoj izbornoj jedinici izgubio od kandidata oporbe.
Tako će njegova stranka imati mnogo više od dvotrećinske većine u parlamentu, što mu omogućuje mijenjanje ustava kad god to poželi.
Oporbeni MDC osvojio je 17 zastupničkih mandata manje nego na prošlim izborima, ali njegovi su čelnici na sastanku u utorak ujutro ipak odlučili ne bojkotirati konstituirajuću sjednicu, iako su prošlog tjedna izbornom povjerenstvu predali izvješće u kojem su detaljno nabrojili sve nepravilnosti koje su utjecale na ishod izbora.
Povjerenstvo, čije je članove imenovao Mugabe, odbacilo je sve tvrdnje o namještenosti izbora i potvrdilo da navodne nepravilnosti neće utjecati na konačne rezultate.
Mugabe MDC naziva marionetom bivših britanskih kolonizatora, uz tvrdnju da je vodio prozapadnjačku kampanju kako bi ga zbacio s vlasti jer je on bijelcima oteo profitabilne farme i podijelio ih crncima bezemljašima.
Izbore je namještenim i nepravednim ocijenio cijeli niz zapadnih zemalja, među kojima SAD, Velika Britanija, Njemačka, Australija i Novi Zeland, odbacivši u potpunosti njihove rezultate.