I danas se, rekao je Račan novinarima, razgovaralo gdje je strategija kojom pred javnost idu sve institucije vlasti, kako promptno odgovoriti na niz pitanja i dezinforamacija, poput onih da će ulaskom Hrvatske u EU nestati sira i vrhnja.
(...) to je ono što sada nedostaje i još uvijek nisam zadovoljan pripremom države u tom pogledu, rekao je Račan.
Naveo je da su dosta kritičkih opaski na račun vlasti i političara, "što i zaslužuju" na Odboru izrekli predstavnici medija, koji su se priključili u drugom dijelu sjednice.
S predstavnicima medijima se razgovaralo kako bi javnost pravodobno dobila informacije o EU, o onome što Hrvatsku čeka, o problemima i dobitima priključenja.
Na Odboru je, rekao je Račan, usvojen dokument kojim se definiraju pregovaračke pozicije kad pregovori s EU počnu, što je, napominje, važno, jer se tako osigurava uloga Odbora i Hrvatskog sabora.
Premijer Ivo Sanader, koji je sudjelovao u radu Nacionalnog odbora za praćenje pregovora sa EU, izjavio je da je Hrvatska ispunila sve tehničke preduvjete za početak pregovora s EU.
Na Odboru, rekao je, raspravljena procedura, odnosno kako će teći proces pregovaranja i kakva će biti uloga Odbora u tom procesu.
Prihvatili smo kako će teći red donošenja pregovaračkih pozicija i s tim dokumentom ćemo uskoro ići na Vladu, rekao je Sanader.
Naveo je da nisu dogovarane pregovaračke platforme, čemu treba prethoditi screening, odnosno proces detaljne usporedbe usklađenosti hrvatskog zakonodavstva s pravnim stečevinama EU.
Novinare je zanimalo je li Vlada pripremila nove dokumente, odnosno činjenice kojima će radnu skupinu Europske komisije koja uskoro dolazi u Zagreb, uvjeriti u punu suradnju s Haagom.
Ponovio je da Vlada radi na jedinom preostalom otvorenom slučaju (Gotovina) i da vjeruje da će u to uspjeti uvjeriti Europsku komisiju.
Upitan ima li novih momenta u slučaju Gotovina uzvratio je "ne mogu Vam sve govoriti, (...) moramo nešto ostaviti i za tu radnu skupinu".