Nije iznenađenje da to pokušavaju neprijateljske zemlje i terorističke skupine poput Al Qaide, ali su tu i prijatelji.
Američki List The Christian Science Monitor, navodeći dužnosnike koji rade s FBI-em, izvještava kako su među prvih pet zemalja koje nastoje doći do informacija o američkim planovima i vrhunskoj tehnologiji Kina, Rusija, Izrael, Francuska i Sjeverna Koreja.
Slijede Kuba, Pakistan i Indija, piše Monitor, ocjenjujući da je ovakav interes za američkim tajnama odraz njegova statusa jedine svjetske velesile.
Nedavno izvješće predsjedničkog povjerenstva kritiziralo je protuobavještajni rad u 15 američkih obavještajnih agencija i preporučilo značajne izmjene.
To i druga izvješća kritična prema američkoj obavještajnoj zajednici potaknula su obavještajne agencije na širenje što povećava mogućnost da se u njih uvuku strani obavještajni agenti.
Najveća je briga, rekli su neimenovani dužnosnici, da bi Al Qaida i druge terorističke skupine mogle pokušati infiltrirati se u američke agencije.
Dužnosnik CIA-e koji se bavi novačenjem agenata rekao je u ožujku na protuobavještajnoj konferenciji u Texasu da je identificirano nekih 40 kandidata za koje se misli da su bili dvostruki agenti.
Bivši dužnosnik CIA-e rekao je na konferenciji da je sigurno da su strani špijuni ponovno prodrli u američke sigurnosne agencije, piše Monitor.