RIM
Svečanom misom u Bazilici sv. Petra, prije koje su se na svim rimskim crkvama oglasila zvona, u 10,00 sati počela je svečanost pogreba Ivana Pavla II koju prati oko 200 svjetskih dostojanstvenika i dužnosnika, stotine tisuća hodočasnika i milijuni televizijskih gledatelja.
Na posljednjem ispraćaju Svetog Oca okupilo se 15 kraljeva, kraljica, prinčeva ili velikih vojvoda, 44 predsjednika, 25 premijera i oko 120 drugih političkih te vjerskih velikodostojnika nekršćana.
Stotinama tisuća hodočasnika koji žele pratiti pogreb Svetog Oca otvoren je pristup rimskom Trgu Svetog Petra od 7,00 sati. Organizaciju pogreba prate jake mjere kontrole tako da su svi hodočasnici podvrgnuti detektorskoj provjeri. Pogreb će putem tv-programa pratiti nekoliko milijardi ljudi.
RIM
Papa nas gleda i blagoslivlja, rekao je dekan Kardinalskog zbora Joseph Ratzinger, u homiliji tijekom svečane mise s kojom je u petak na Trgu sv. Petra u Rimu započeo pogreb pape Ivana Pavla II, podsjetivši posebno na to kako je Papa probudio vjeru.
Ratzinger je podsjetio kako je Papa posljednji puta htio udijeliti blagoslov Urbi et orbi, premda je bio jako bolestan, sa svoga prozora na Trgu sv. Petra. Sada "možemo biti sigurni da nas naš ljubljeni Papa gleda s prozora kuće Oca, vidi nas i blagoslivlje nas", rekao je Ratzinger.
Podsjetio je na pretposljednju knjigu Ivana Pavla II. "Ustanite, idemo!" s kojom je, kako je rekao, probudio "umornu vjeru" i kazao nam "svima i danas, da trebamo hodati u vjeri" istaknuvši da je Sveti Otac ostao svećenik do kraja.
Hrvatski predsjednik Stipe Mesić smješten je na Trgu svetog Petra u drugom redu iza talijanskog predsjednika Carla Azeglia Ciampija, što se smatra vrlo važnim znakom za vatikanski protokol.
PODGORICA
Crnogorski premijer Milo Đukanović izjavio je u petak kako Crna Gora nije učinila nikakav ustupak potpisivanjem Sporazuma o izmjeni Ustavne povelje.
Premijeri Srbije i Crne Gore, Vojislav Koštunica i Milo Đukanović i visoki dužnosnik Europske unije (EU) za vanjsku politiku i sigurnost Javier Solana potpisali su u četvrtak navečer u Beogradu Sporazum o izmjeni Ustavne povelje. Dokument predviđa da se neposredni izbori za Skupštinu SCG održe odvojeno u obje države članice, onda kada se u njima budu održavali izbori za republičke parlamente.
Regulativa o mogućem referendumu predviđenom Ustavnom poveljom, prema slovu Sporazuma, mora biti utemeljena na međunarodno priznatim demokratskim standardima.
BAGDAD
Arapsko-muslimanski svijet zadovoljan je izborom Džalala Talabanija, prvog kurda izabranog na mjesto predsjednika jedne arapske države, imenovanjem prve vlade izabrane demokratskom procedurom nakon gotovo pola stoljeća te imenovanjem na njezino čelo šijita Ibrahima Džafarija koji će obnašati dužnost premijera.
71-godišnji Talabani i njegova dvojica zamjenika, šijit Adel Abdel Mahdi i sunit Gazi al-Yawar prisegnuli su u četvrtak u Palači kongresa koja se nalazi u bagdadskoj zelenoj zoni, najčuvanijem dijelu grada.
Vijest o Talabanijevu izboru za predsjednika dobro je primljena u regiji i u zapadnim zemljama. Zadovoljstvo su izrazile susjedne zemlje Sirija, Iran, Turska i Saudijska Arabija.
KAIRO
U eksploziji bombe u starom, islamskom dijelu Kaira, u četvrtak su poginule tri osobe, među kojima jedna Francuskinja i jedan Amerikanac, izjavio je u petak egipatski ministar turizma Ahmed al-Maghrabi.
"Tijekom noći su od posljedica ranjavanja umrli jedan američki državljanin i jedna Francuskinja", izjavio je ministar u bolnici Al Hussein u kojoj su smještene žrtve napada. "Poginula je još jedna osoba, koja još nije identificirana, čije se tijelo nalazi nedaleko od mjesta eksplozije", dodao je ministar.
Službena verzija govori da je bila riječ o eksploziji motora bombe, u blizini bazara Khan el-Halilija, u srcu starog Kaira, koji je uvijek prepun turista.
ŽENEVA
U dosad najgoroj epidemiji smrtonosnog virusa Marburga u Angoli su dosad umrle 173 osobe, među kojima je mnogo djece mlađe od pet godina, objavila je u petak Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Virus se i dalje širi, pa je prvi slučaj neizlječive bolesti zabilježen u Kuanzi Sulu, šestoj provinciji na sjeverozapadu zemlje u kojoj se pojavila zaraza.
Među prvih 200 slučajeva utvrđenih nakon listopada zabilježena je neobično visoka stopa smrtnosti, sa "strahovitom koncentracijom" zaraze kod djece mlađe od pet godina.
Simptomi su visoka temperatura, glavobolje, mučnina, povraćanje i krvavi proljev
BIŠKEK
Kirgistanski parlament ukinuo je u petak članak zakona koji je osiguravao imunitet članovima obitelji svrgnutog predsjednika jednako kao i njegovih dobara, ostavljajući Askaru Akajevu, kojega je oporba svrgnula krajem ožujka, jedino osobni imunitet zajamčen Zakonom.
"Bivši predsjednik Akajev kriminalac je, prevario je narod, i nemoguće je zadržati privilegije za njegovu obitelj. Krao je od naroda tijekom 15 godina, treba mu ostaviti jedino osobni imunitet", izjavio je novi glavni tužitelj Azimbek Beknazarov.
Članak 4 zakona o predsjedničkim jamstvima koji se odnosio na "prvog predsjednika" zemlje, to jest ekskluzivno Akajeva, nudio je imunitet njegovoj obitelji, imovini i imovini njemu bliskih, te pravo na sudjelovanje u političkom životu. Ukinut je s 59 glasova za i dva suzdržana.