Podloga za njegovo donošenje, kako je rekla, bit će rezultati istraživanja o stanju korporativnog upravljanja u Hrvatskoj, koje je dovršeno prije dva tjedna i uskoro bi trebalo biti predstavljeno javnosti.
Potrebu donošenja kodeksa istaknula je većina sudionika u raspravi na okruglom stolu, koji je organizirala konzultantska kuća Deloitte.
Kodeks je uobičajen u svim razvijenim tržišnim ekonomijama, a najčešće predviđa obvezu uprava i nadzornih odbora društava čije dionice kotiraju na burzi da svake godine daju izjavu o tome da su postupali u skladu s preporukama koje su objavljene u kodeksu, pojasnio je Siniša Petrović sa zagrebačkog Pravnog fakulteta.
Uspješno korporacijsko upravljanje, odnosno briga korporacije za korektan odnos društva i njegovih dioničara, transparentnost u poslovanju i uspješan odnos s poslovnom i širom društvenom okolinom, povećava vrijednost korporacije i šalje pozitivne poruke investitorima, istaknuo je ekonomski analitičar Žarko Primorac.
Za učinkovito korporacijsko upravljanje prema njegovu mišljenju važni su izgrađenost pravnog sustava, tržišna kapitalizacija, učinkovitost sudstva i razina korupcije. Bitne hrvatske zakonske odredbe u skladu su sa smjernicama Europske unije, no tržišna kapitalizacija je, ocjenjuje Primorac, još niska zbog nedovoljne razvijenosti domaćih burzi. Ograničavajući faktori za razvoj tržišta kapitala su po njegovu mišljenju i neučinkovit pravni sustav kao i visoka razina korupcije.
Predsjednik Nacionalnog vijeća za konkurentnost Darko Marinac pak navodi rezultate istraživanja provedenog u sklopu Partnerstva za financijsku stabilnost o korporacijskoj društvenoj odgovornosti 10 najvećih kompanija u regiji po tržišnoj kapitalizaciji, po kojima se Hrvatska nalazi na razini razvoja korporacijskog upravljanja na kojoj su zemlje srednje i istočne Europe bile prije 2-3 godine.
Po njegovim riječima, razvoj korporativnog upravljanja sveden je na tvrtke službenog tržišta Zagrebačke burze, koje su pokazale spremnost da se usuglase sa OECD-ovim smjernicama, dok tvrtke u kotaciji javnih dioničkih društava zasad ne pokazuju veći interes.