Serge Brammertz, zamjenik glavnog tužitelja ICC-a zadužen za istrage, preuzeo je devet velikih kutija s dokumentima u zgradi ICC u Haagu, od predstavnika komisije UN-a osnovane kako bi ispitala izvješća o masovnim zločinima u Darfuru.
"Sad ćemo pristupiti analizi dokumenata i pripremama za istragu. Sastavit ćemo ekipu analitičara i istražitelja", rekao je novinarima Brammertz.
UN je ocijenio kako je Sudan malo učinio da bi razoružao arapske milicije "džandžavida" optužene za raširena ubojstva, silovanja i paljenja nearapskih sela u Darfuru tijekom dvogodišnjeg ustanka pobunjenika.
Procjenjuje se da je u sukobima u Darfuru ubijeno od 180 do 200 tisuća ljudi, a više od dva milijuna je izbjeglo iz svojih domova.
Brammertz je kazao kako je preuranjeno za reći hoće li ICC podići optužnice i izdati naloge za uhićenje protiv odgovornih za zločine u Darfuru, te izrazio nadu da će sudanska vlada pomoći u istrazi.
"Nadamo se konstruktivnoj suradnji. Surađivat ćemo s međunarodnim institucijama i vladama kako bi osigurali što više informacija", rekao je Brammertz.
Glavni tužitelj ICC-a Luis Moreno-Ocampo, sastat će se tijekom dana u New Yorku s glavnim tajnikom UN-a Kofijem Annanom od kojeg će preuzeti zapečaćeni popis 51 osobe, koje je komisije UN-a osumnjičila za upletenost u zločine u Darfuru.
Na popisu su visoki dužnosnici sudanske vlade i vojni časnici, vođe "džandžavida" i strani vojni zapovjednici, no ICC neće otkrivati imena s popisa a kasnije će odlučiti koje će od njih optužiti.
Sudan je priopćio da ne želi izručiti svoje građane ICC-om, već želi sam suditi navodnim zločincima.
Prošloga su tjedna sudanske vlasti uhitile 15 časnika vojske i snaga sigurnosti. Sudanski pobunjenici su objavili da su spremni predati ICC-u svoje pripadnike koji budu optuženi.
Strankama ICC-a do sada je postalo 98 država koje su ratificirale njegov statut a ukupno 139 ga je potpisalo.
Sjedinjene Države su najoštriji protivnik postojanja stalnog Međunarodnog kaznenog suda a sve do prošlog tjedna protivile su se ustpanju istrage za Darfur ICC-u. Umjesto toga predlagale su osnivanje 'ad hoc' suda u Africi koji bi procesuirao odgovorne, no
među ostalih 14 članica Vijeća nisu dobile podršku za tu ideju.
U međuvremenu su Sjedinjene Države ishodile imunitet od progona ICC za svoje državljane u Sudanu, pa su na prošlotjednom glasanju ostale suzdržane što je omogućilo usvajanje francuskog prijedloga rezolucije, kojim je Vijeće sigurnosti po prvi put povjerilo istragu jednog slučaja ICC-u.
Po razmjerima zločina i broju žrtava, Darfur je najznačajniji predmet koji je od početka svog rada 2002. otvorio ICC, koji već istražuje zločine počinjene u ratovima u Ugandi i DR Kongu.
Human Rights Waatch i druge skupine za zaštitu ljudskih prava, nazvale su odluku o prepuštanju Darfura ICC-u velikom pobjedom pristaša međunarodnog suda i pozvale Washington da preispita svoje protivljenje ICC-u i preda mu svoje dokaze o situaciju u Darfuru, koje je ranije opisivao kao genocid.