(
"Želio bih iskoristiti ovu priliku da apeliram na UN i francusku vladu kako bi ti ljudi postali predmetom istrage i da ih se procesuira", izjavio je ruandski diplomat Aloys Mutabningwa.
On je to kazao na konferenciji za novinare u Arushi, uoči 11. obljetnice početka genocida u Ruandi 1994.
Ukazao je na "individualnu i kolektivnu odgovornost" određenih "francuskih političkih i vojnih vlasti" bez da je nekoga imenovao.
Prema riječima Mutabingwe, "svjedoci koji su se pojavili pred tribunalom u posljednjih šest godina vjerojatno su dovoljni kako bi se ukazalo na postojanje uvjerljivih dokaza" u umiješanosti tih Francuza.
Neki svjedoci optužbe u procesima pred ICTR-om potvrdili su da su francuski vojnici sudjelovali u obuci Hutu milicije - Interahamwe, čiji su pripadnici bili glavni izvršitelji genocida.
Ruandski Senat usvojio je početkom ožujka zakon o osnivanju istražne komisije "zadužene da razmotri dokaze o upletenosti Francuske u genocid" u Ruandi 1994.
Francuska je sve do njezina pada u srpnju 1994., podržavala vladu Hutua pod kojom je izvršen genocid nad manjinskim Tutsijima u proljeće 1994. Prema UN-u u tom je genocidu ubijeno gotovo 800.000 ljudi.
Pored pripadnika naroda Tutsi, žrtve su bile i umjereni Hutui.
ICTR je osnovan u studenom 1994. kako bi procesuirao glavne krivce za genocid a do sada je izrekao 21 osuđujuću i tri oslobađajuće presude. Sjedište mu je u Arushi u Tanzaniji.