"Tržište nafte ne funkcionira dobro jer potražnja ne reagira u značajnijoj mjeri na signale koje emitiraju cijene", izjavio je Mandil u razgovoru za The Financial Times. "Svaka subvencija iskrivljuje tržište i šalje krivi signal jer se roba čini manje skupom nego što stvarno jest", dodaje Mandil.
Njegove izjave uslijedile su nakon što su cijene sirove nafte na londonskom tržištu u ponedjeljak dosegnule rekordnu razinu od 57,05 dolara po barelu.
"Mislimo da je vrijeme za pokretanje odgovarajućih programa i politike, usmjerenih na efikasnu upotrebu energije, kako bi se pomoglo tržišnim čimbenicima da reagiraju na signale u vidu visokih cijena", dodao je.
Mandil je izjavio da je IEA u potpunosti svjesna kako su mnoge od tih subvencija motivirane socijalnim razlozima ali smatra da bi te probleme trebalo rješavati na druge načine.
Razvijene azijske zemlje poput Kine, Indonezije i Malezije proteklih su tjedana snizile subvencije za gorivo, povećavši tako cijene benzina i dizela između šest i 30 posto. Usprkos tome, regija je još uvijek na najboljem putu da dosegne 40 posto udjela u ovogodišnjem povećanju globalne potražnje za naftom.