U Pretoriji, predsjednik Južnoafričke Republike Thabo Mbeki žali zbog gubitka Ivana Pavla II. i ističe kako je siguran da će njegov primjer i dalje "nadahnjivati pripadnike svih vjeroispovijesti".
Promicatelj "Novog partnerstva za razvitak Afrike (NEPAD)" i "Afričkog preporoda", Thabo Mbeki izrazio je zahvalnost Afrike za potporu koju je Papa pružio "razvitku i obnovi Afrike, najsiromašnijem kontinentu" i istaknuo Papinu ulogu u "jačanju morala u katolika, pripadnika svih vjera i čovječanstva općenito".
U Senegalu, zemlji sa 95 posto muslimana, predsjednik Abdoulaye Wade pozdravio je "odvjetnika siromaha, bolesnih, djece i žena" koji je "davao pohvalna svjedočanstva o Senegalu i njegovim građanima različitih vjeroispovijesti" podsjetivši da je u svibnju 2004. Ivan Pavao II. bio "oduševljen" prijedlogom o održavanju islamsko-kršćanskog summita u Senegalu.
U Yamoussoukru, u Obali Bjelokosti, gdje se uzdiže monumentalna bazilika, replika Svetog Petra u Rimu, vatikanske žuto-bijele zastave spuštene su na pola koplja. Abidjanski nadbiskup, kardinal Bernard Agre, jedini kardinal u toj zemlji, sumnja da bi novi papa mogao biti crnac: "Premda nijedan dokument u načelu to ne zabranjuje, jesmo li danas psihološki i duhovno spremni za crnog papu?"
U Nigeriji su odlučniji u nakani da se promijeni tradicija, s obzirom da se jedan od njihovih kardinala, Francis Arinze (72), ultrakonzervativac i četvrti čovjek u vatikanskoj hijerarhiji, čini jednim od najboljih kandidata, neeuropljana, koji bi mogao naslijediti poljskog papu.
Maroko, Alžir i Tunis, zemlje s velikom muslimanskom većinom, jednodušno pozdravljaju otvorenost Ivana Pavla II. i njegovu skrb za afrički kontinent.
U Etiopiji, gdje u miru žive katolici, muslimani, protestanti i pravoslavci, poglavar etiopijske Pravoslavne crkve Abune Paulos, najveći vjerski vođa, istaknuo je "Papino djelo pomirbe s drugim religijama".