Autor je podijelio knjigu u tri cjeline: granice povijesnog, dubina zamjetnog i nadolazeće, a kako je istaknuo tim tekstovima pokušao je objasniti svoje temeljito promišljanje budućnosti, odnosno naglasiti kako nije mogao mimoići pitanje kamo današnji čovjek smjera.
Po njegovim riječima evolucijski zahtjev današnjega čovjeka povjesno je zakočen strukturnom organizacijom suvremenog društva. "Emancipirati ljudski duh od autoriteta formaliziranih sustava i kvantitativnih mjerila znači razvlastiti robnu fikciju koja je zavladala svim razinama društvenog postojanja", kaže, uz ostalo, autor.
Uz autora knjigu su predstavili Ivo Paić, Žarko Puhovski i Krunoslav Nikodem.
Matko Meštrović, povjesničar umjetnosti, znanstveni je savjetnik Ekonomskog instituta u Zagrebu. Bio je profesor Teorije dizajna na međufakultetskom studiju pri Arhitektonskom fakultetu. Početkom šezdesetih kao likovni kritičar i teoretičar stekao je veliki ugled sudjelujući u organiziranju međunarodnog pokreta Nove tendencije.
Objavio je knjige "Od pojedinačnoga općem" (1967.), "Obrisi bez obrasca" (1978.), "Teorija dizajna i problemi okoline" (1980.), "Svijet, svijest i zavisnost" (1983.), "Roba i sloboda" (1995.).
Istraživački projekti koje je vodio u Ekonomskom institutu rezultirali su zbornicima Sociokulturni kapital i tranzicija u Hrvatskoj (1998.), te Globalizacija i njene refleksije u Hrvatskoj (2001.).