Službeno stajalište komunističke stranke KSCM neće, po svemu sudeći, biti poznato do posljednjeg trenutka.
Izvršni odbor stranke sastaje se tijekom poslijepodneva kako bi uputio 41 komunističkog zastupnika kako da glasuju.
Predsjednik stranke Miroslav Grebenicek rekao je da će stranka ostaviti sve opcije otvorenima koliko god bude mogla te da će konačnu odluku možda donijeti tek nakon što se Gross u petak obrati parlamentu.
"Ovo je proces koji ne prestaje sastankom izvršnog odbora", rekao je Grebenicek, a prenosi Reuters.
Kriza je izbila nakon što su Kršćanski demokrati (KDU) u srijedu donijeli odluku o izlasku iz vlade zbog čega je Gross uoči glasovanja o povjerenju ostao bez parlamentarne većine.
Gubitkom 21 zastupnika KDU-a, koalicija Grossovih socijaldemokrata (CSSD) i Slobodarske unije može, naime, računati na samo 80 od ukupno 200 glasova.
Grebenicek je u četvrtak ujutro za Češki radio izjavio kako su komunisti duboko podijeljeni oko potpore Grossovoj vladi, prenosi dpa.
Također je naglasio kako u stranci prevladava mišljenje da Gross loše radi svoj posao.
"Želimo postupiti odgovorno, no to ne znači da ne vidimo jako loš posao sadašnje vladine koalicije", rekao je.
Iako komunisti vladu ne štede kritika, analitičari smatraju da im je socijaldemokratska vlada ipak prihvatljivija od desnice koja bi na vlast mogla doći prijevremenim izborima.
Ovo je prvi put da su se komunisti toliko približili vlasti od pada komunizma 1989. godine, ističe Reuters.
Gross je, međutim, već naglasio da nema namjeru s njima pregovarati o političkom programu ni sastavu vlade.
Kršćanski demokrati (KDU) istupili su iz vlade optužujući Grossa da je izgubio kredibilitet zbog financijskog skandala u siječnju.
Pod povećalo javnosti Gross je došao zbog kupovine luksuznog stana u Pragu prije šest godina i poslovnog partnerstva njegove supruge s jednom ženom koja je trenutno pod istragom zbog prevare.
Gross, koji je ne tako davno bio jedan od najpopularnijih čeških političara, odbacuje sve optužbe i poručuje kako namjerava ostati na vlasti sve dok uživa potporu vlastite stranke iako mu je popularnost pala na samo 18 posto.
Njegovi socijaldemokrati optužuju KDU da koordinira napad s oporbenim Građanskim demokratima (ODS), svojim potencijalnim saveznikom nakon mogućih prijevremenih izbora.
Kriza vlade odražava se i na skorašnju prodaju telekomunikacijske kompanije Cesky Telekom vrijedne tri milijarde američkih dolara, ističe Reuters.
Gross je rekao da će vlada odlučiti o privatizaciji nakon glasovanja o povjerenju, no mnogi sumnjaju da će vlada na odlasku imati dovoljno političke snage da dovrši transakciju.
Padne li Grossova vlada, političke stranke morat će dogovoriti novu koja će imati potporu većine i predsjednika Vaclava Klausa, koji je jedini ovlašten birati novog premijera.
Predsjednik Kršćanskih demokrata Miroslav Kalousek ističe da bi njegova stranka željela sačuvati sadašnju koaliciju, no s novim premijerom. To, međutim, nije vjerojatno nakon što je Gross u subotu dobio potporu svoje stranke.
Dogovor o novoj vladi mogao bi biti uvjetovan pomicanjem izbora, predviđenih sredinom 2006., što traže Građanski demokrati. Klaus bi također mogao sazvati prijevremene izbore propadnu li tri pokušaja osnivanja vlade.
Gross je dužnost preuzeo prije osam mjeseci od bivšeg premijera Vladimira Špidle koji je usred mandata podnio ostavku.