Riječ je o prijevodu njemačkog originala iz 2002., koji je taj muenchenski sveučilišni profesor izradio u sklopu projekta koji je financirala Volkswagenova zaklada.
Na 368 stranica knjige Džaja analizira političku primjenu "temeljne kovanice troimeni narod".
U Prvoj Jugoslaviji, kako navodi, Hrvati i Slovenci su je uzimali kao tri naroda, a Srbi kao tri plemena, dok su je u Drugoj Jugoslaviji komunisti proširili na ideologiju bratstva i jedinstva naroda i narodnosti.
Realizacija glavne ideje jugoslavenstva u praksi je oba puta dovela do sloma i do krvavog raspada zajedničke države, objašnjava Džaja.
Nasuprot tezi da su etnonacionalizmi srušili jugoslavenski projekt, autor smatra da je monarhističko i komunističko instrumentaliziranje jugoslavenske ideje proizvelo ili barem pogodovalo bujanju entnonacionalizama.
Jugoslavenstvo, koje je do osnivanje zajedničke države imalo najviše pristaša u hrvatskom obrazovanom sloju, pokazalo se u stvarnosti kao difuzan projekt koji je nemoguće ostvariti onako kako je zamišljen te je dva puta propalo na vrlo surov način, kaže autor u sažetku.
Da bi se ušlo u trag razlozima propasti, u provedenom istraživanju, kako dodaje, prikazani su koncepti i metode političkih grupacija koje su se borile za nj do njegove propasti.
Stvarnu dekonstrukciju Jugoslavije započeo je Milošević, a monolozima su odgovorile politike drugih naroda i sve je završilo u krvavom ratu, smatra Džaja.
Po njegovim riječima sada su narodi Jugoslavije duboko traumatizirani i teško je zamisliti normaliziranje u obliku neke treće Jugoslavije koju bi međunarodni pseudoeksperti na brzinu sklopili.
Srećko Mato Džaja rođen je 1935. u Gornjem Malovanu pokraj Kupresa. Od 1965. do 1975. bio je profesor na Franjevačkoj teologiji u Sarajevu kada je napustio franjevački red i profesorsku službu u Sarajevu.
Na muenchenskom sveučilištu završio je studij povijesti, političke filozofije i slavenske filologije te doktorirao. Na tom sveučilištu ostao je znanstvenim suradnikom do umirovljenja, 2000. Članom Akademije nauka i umjetnosti BiH postao je 2002.