Eurom se tako do podneva trgovalo po 1,2930 dolara. Dolar stoji i 107,06 jena, što je blizu njegove najviše razine u proteklih pet tjedana.
Tečaj dolara blizu je i najviših razina prema britanskoj i švicarskoj valuti u zadnjih šest tjedana. Tako britanska funta košta 1,8718 dolara, a dolar stoji i 1,1994 švicarska franka.
Zabrinutosti oko sve većeg manjka u američkoj vanjskotrgovinskoj razmjeni i proračunu krajem prosinca poslao je euro na najvišu ikad zabilježenu razinu prema američkoj valuti, 1,3667 dolara. Iako su te zabrinutosti na tržištima i nadalje prisutne, dolar se ove godine stabilizirao, a snažniji oporavak uslijedio je prošloga tjedna nakon što je američka središnja banka Fed ponovno podigla kamatne stope, sedmi put zaredom, na 2,75 posto, te upozorila na jačanje inflatornih pritisaka.
Očekuje se da će Fed ove godine nastaviti s podizanjem kamatnih stopa. Više kamatne stope pomažu tečaju dolara jer on postaje privlačnije ulaganje.
Istodobno, jen je bio pod pritiskom objave podataka o porastu nezaposlenosti u veljači na 4,7 posto, što je više nego se očekivalo, te o padu potrošnje kućanstava.
Trgovci valutama kažu da je pozornost tržišta usmjerena na izvješće o zaposlenosti u SAD-u, koje se očekuje u petak. Analitičari prognoziraju da bi podatak trebao pokazati 220.000 novih radnih mjesta u ožujku, nešto manje nego u veljači zabilježenih 262.000.