Američka državna tajnica Condoleezza Rice istaknula je predanost SAD-a širenju slobode i demokracije u svijetu predstavljajući izvješće State Departmenta "Potpora ljudskim pravima: američki angažman 2004.-2005.".
"U svemu što predstoji, naša zemlja će nastaviti razjašnjavati drugim zemljama moralni izbor između tlačenja i slobode i jasno ćemo davati do znanja da konačni uspjeh u našim odnosima ovisi o postupanju prema njihovom vlastitom narodu", rekla je Rice novinarima.
Izvješće State Departmenta ističe kako je prošle godine u svijetu ostvaren dramatičan napredak u jačanju slobode navodeći da su izbori u Afganistanu, Iraku i na Palestinskim teritorijima, te događaji u Gruziji, Ukrajini i Libanonu pokazali prve korake prema demokraciji stanovništva koje je dugo živjelo pod tiranijom i tlačenjem.
Osim navođenja zemalja koje SAD stalno kritizira zbog kršenja ljudskih prava, među kojima Sjevernu Koreju, Kubu, Iran i Siriju, izvješće obećava vršenje pritiska na zemlje poput Rusije i Kine, te američke saveznike u borbi protiv terorizma poput Saudijske Arabije i Pakistana.
Dokument, koji je uslijedio nakon detaljnog godišnjeg prikaza ljudskih prava u 196 zemalja svijeta objavljenog prošlog mjeseca, prikazuje američke napore u promicanju ljudskih prava i demokracije na područjima s najviše kršenja ljudskih prava.
Izvješće, koje obuhvaća samo 98 zemalja i entiteta s ozbiljnim problemima ljudskih prava, nije ni spomenulo Hrvatsku.
Za razliku od Hrvatske, dokument govori o problemima u drugim zemljama u regiji, Albaniji, Bosni i Hercegovini, Makedoniji i Srbiji i Crnoj Gori.
Izvješće odražava predanost predsjednika Georgea W. Busha koji je promicanje slobode i demokracije u svijetu s ciljem okončanja tiranije označio jednim od glavnih ciljeva američke vanjske politike u svom drugom mandatu.
Samo tri dana nakon što su Sjedinjene Države objavile da će Pakistanu prodati borbene lovce F-16 izvješće State Departmenta ističe kako je stanje ljudskih prava u toj zemlji loše i da je napor Pakistana u demokratizaciji "odlučujući" za jačinu međusobnih dugoročnih odnosa.
Ipak, Michael Kozak, pomoćnik državne tajnice za demokraciju, ljudska prava i rad, nije želio učiniti izravno ovisnim prodaju zrakoplova Pakistanu s jačanjem demokracije i ljudskih prava u toj zemlji.
On je, međutim, rekao kako "općenito gledajući svaka zemlja koja očekuje dobre odnose s nama...treba obratiti pozornost na ljudska prava".
Izvješće također upozorava kako je za SAD i dalje prioritet poticanje Kine da "dovede svoj odnos prema ljudskim pravima u suglasnost s međunarodnim standardima" nastojeći da Peking prekine suzbijanje vjerskih i političkih sloboda.
Glede Rusije, State Department ističe pogoršanje ljudskih prava navodeći koncentraciju vlasti u rukama predsjednika Vladimira Putina, ograničavanje slobode medija, te kršenja ljudskih prava u Čečeniji.
Izvješće kaže da je američka strategija u Rusiji promicanje demokratskih institucija, civilnog društva, temeljnih sloboda i ljudskih prava, te vladavine prava.
Glede Saudijske Arabije izvješće navodi ozbiljne probleme s ljudskim pravima posebice zbog vjerske netolerancije te samovoljnog uhićivanja ljudi i zlostavljanja zatvorenika.
State Department kaže da je Saudijska Arabija stavljena na popis zemalja od posebnog interesa zbog teškog kršenja vjerskih sloboda te da američki dužnosnici inzistiraju na povezanosti "vjerske netolerancije i terorizma".
Govoreći o jugoistočnoj Europi, izvješće u Albaniji navodi ozbiljne probleme sa zlostavljanjem zatvorenika, korupcijom i političkim pritiscima u pravosuđu, te diskriminacijom prema Romima i diskriminacijom i nasiljem prema ženama i djeci.
Za BiH State Department među ostalim navodi problem zlostavljanja zatvorenika i građana od strane policije, pritisak vlasti na medije, ograničavanje vjerskih prava manjina te slabu suradnju Republike Srpske s Haškim sudom.
Glede Makedonije američka strategija usmjerava se na ohrabrivanje vlade da usvoji preostale zakone koje traži Ohridski sporazum, kojim je okončan sukob Makedonaca i Albanaca, osigura njihovu učinkovitu provedbu te se pozabavi nedostacima u pravosuđu opterećenom korupcijom i političkim utjecajem.
Za SCG Izvješće traži jačanje suradnje s Haškim sudom kojim je Sud unatoč poboljšanju i dalje nezadovoljan vjerujući da se u Srbiji i dalje krije optuženi Ratko Mladić.
Mada je Kosovo upadljivo napredovalo u izgradnji demokratskih institucija, mnogo još treba učiniti posebice na učvršćenju multietničkog društva koje će osigurati zaštitu i slobodu za sve. Ukoliko Kosovo do sredine 2005. ostvari dovoljan napredak u provedbi demokratskih "standarda" međunarodna zajednica se suglasila da će početi proces razmatranja njegova konačnog statusa, navodi se u izvješću.