Petersen se tijekom boravka u Beogradu sastao sa srbijanskim predsjednikom Borisom Tadićem i premijerom Vojislavom Koštunicom, te šefom Koordinacijskog centra za Kosovo Vlade Srbije Nebojšom Čovićem.
"To će omogućiti Kosovu da riješi najveće ekonomske probleme, a i Srbiji da riješi probleme na putu europskih integracija", kazao je Petersen novinarima nakon razgovora s Tadićem i Koštunicom, te ministrom vanjskih poslova SCG Vukom Draškovićem, s kojim je razgovarao u nedjelju navečer.
Europska unija u više je navrata, kazao je Petersen, naglasila da na Kosovu nema povratka na stanje prije 1999. godine i da se svi međunarodni čimbenici, uključujući i SAD, slažu u stavu da ne smije doći do podjele Kosova.
Petersen je kazao i da je "posebno ohrabren" spremnošću srbijanskog predsjednika Borisa Tadića da prihvati prijedlog UNMIK-a o uspostavi dijaloga na najvišoj političkoj razini, posebno kad je riječ o pitanju sigurnosti, te istaknuo da je u razgovoru s premijerom Koštunicom i šefom Koordinacijskog centra za Kosovo Čovićem definirano da će razgovori službenog Beograda i Prištine biti uskoro nastavljeni kroz rad radnih skupina.
Kako je navedeno u priopćenju Vlade Srbije, Koštunica i Petersen dogovorili su da ti razgovori započnu "u najskorije vrijeme", te da se uspostave i radne skupine za povratak i pitanje energetskog sustava, kao i za privatizaciju i zaštite okoline.
U priopćenju iz kabineta srbijanskog predsjednika Borisa Tadića navodi se da je službeni Beograd spreman sudjelovati u razgovorima o svim važnim pitanjima za život stanovnika Kosova, te se naglašava da proces decentralizacije, uz proces povratka, predstavlja jedan od najvažnijih standarda koji moraju biti zadovoljeni prije početka razgovora o budućem statusu Kosova.