Tada je stradalo više od 1.500 stanovnika Otoka, Ruda, Poda, Krivodola, Roža, Ljuta i Voštana, uglavnom žena, djece i staraca. Oni su postrijeljani u kućama, neki su i spaljeni, a takođe su zapaljene sve kuće u tim selima.
Autor knjige "Istina o zločinima u selima Cetinske krajine 1944.", Jozo Akrap iz sela Voštana, u vrijeme stravičnog događaja imao je samo 12 godina, a spasio se bijegom kroz prozor obiteljske kuće. No 30 članova njegove uže i šire obitelji ubijeno je.
On je u knjizi slikovito opisao sve ono što se u Pokamešju događalo tih posljednjih dana ožujka 1944. godine.
"Izvršitelji zločina bili su pripadnici SS divizije 'Princ Eugen', sastavljene uglavnom od tzv. folksdojčera iz Banata, Srijema i drugih prostora bivše Jugoslavije, a u tome im je pomagala ustaška legija 369. divizije, tzv. 'Vražja divizija' ", rekao je Jozo Akrap.
Autor druge knjige, pod naslovom "U ratnom vihoru", Jozo Kundid, iz sela Podi, u vrijeme pokolja imao je samo sedam godina, a također je slučajno ostao živ, ispod tijela svoje rodbine i sumještana.
Uz opise u knjizi je priložio više originalnih dokumenata o tim događajima.
Predstavljanje knjiga organizirao je Savez antifašističkih boraca i antifašista Cetinskog kraja, a na skupu kojem su prisustvovali brojni Sinjani, govorili su još Janko Kelava, Mijo Juretić i prof. Ivo Božić.
Oni su istakli kako ove dvije zanimljive i dokumentima potkrijepljene knjige, još jednom potvrđuju pravu istinu o događajima s kraja ožujka 1944. godine u selima pod planinom Kamešnicom u Cetinskom kraju.