Policija tvrdi da je poduzetnica 2003. i početkom 2004. nabavila loživo ulje, vrijedno više od šest milijuna kuna, kojem je dodavala koncentrat sumporne kiseline i sve ostavljala da odstoji. Crni smolasti talog koji bi nastajao kemijskom reakcijom potom je odvajala od bistre tekućine, vrlo slične dizelskom gorivu.
Lažni dizel poduzetnica je prodavala pakiran u plastične spremnike od 1000 litara, a tada je počinila još jedno kazneno djelo, jer je krivotvorenjem dokumentacije i izbjegavanjem plaćanja PDV-a državu oštetila za gotovo 2,7 milijuna kuna, kažu u policiji.
Ovaj nesvakidašnji falksifikat policija je počela otkrivati nakon što je u veljači prošle godine jedan Vrbovčanin prijavio da u mjestu Lonjici iz ograđenog prostora trgovačkog društva u vlasništvu osumnjičene istječe nafta. Protiv nje je tada podnesena kaznena prijava zbog onečišćenja okoliša, a u nastavku kriminalističke obrade otkriven je i ilegalan posao s naftom, odnosno loživim uljem.
Loživo ulje kemijskim je sastavom inače gotovo identično dizelskom gorivu. No, za razliku od dizela koristi se za grijanje, pa mu je zbog zaštićene tržišne cijene dodana i posebna crvena boja kako bi se razlikovalo od znatno skuplje nafte. Cijena loživog ulja trenutno je nešto veća od četiri kune za litru, dok litra dizelskog goriva stoji od 6,60 do 6,80 kuna. Slična razlika u cijeni vrijedila je i u vrijeme kada je prijavljena poduzetnica na ilegalan način pokušala ostvariti svoj poslovni uspjeh.