"Dnevni avaz" Čovićevu smjenu najavio je na naslovnici ne ostavljajući mjesta dvojbama kako će Ashdown vjerojatno odmah nakon Uskrsa posegnuti za svojim "bonskim ovlastima" i ukloniti s dužnosti hrvatskog člana državnog vrha.
I Ured Visokog predstavnika za BiH (OHR) potvrdio je kako Ashdown trenutačno analizira situaciju, a svoju će odluku objaviti nakon povratka iz New Yorka.
Dragan Čović je u srijedu u Sarajevu izjavio kako se neće dragovoljno povući s dužnosti no prihvatit će odluke međunarodne zajednice, "ma kakve one bile".
Čović je ustvrdio kako je dužan tako postupiti zbog odgovornosti prema onima koji su ga izabrali.
Veleposlanici zemalja-članica Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira u BiH (PIC) analizirali su Čovićev istup i ubrzo izrazili "žaljenje" zbog njegove odluke da ne podnosi ostavku unatoč činjenici da je protiv njega podnesena pravomoćna optužnica.
Upravni odbor PIC-a izrazio je očekivanje kako će Čović tijekom uskrsnih blagdana ipak "još jednom razmisliti" o podnošenju ostavke "dok mu je takva opcija još uvijek na raspolaganju".
Ovakva izjava zapravo je podsjetnik Čoviću da će, ukoliko ga smijeni Visoki predstavnik, ujedno dobiti trajnu zabranu javnog i političkog djelovanja dok bi se, podnese li ostavku, u slučaju povoljnog ishoda sudskog postupka mogao vratiti u politički život.
Bez obzira na trenutačno veliko zanimanje za Čovićevu sudbinu, za većinu medija u BiH on je na neki način već postao povijest pa se sve više pozornosti poklanja predviđanjima tko bi ga mogao naslijediti.
Sukladno Ustavu BiH, u slučaju da članu Predsjedništva BiH iz bilo kojeg razloga prijevremeno prestane mandat, njegov se nasljednik bira iz sastava zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta BiH i to istog naroda iz kojeg je bio i član Predsjedništva.
Takav je mehanizam već primijenjen kada je Wolfgang Petritsch smijenio Antu Jelavića, kojega je u Predsjedništvu naslijedio Jozo Križanović.
Na isti način zamijenjen je i Mirko Šarović koji je u sadašnjem mandatu Predsjedništva BiH bio izabran za njegova srpskog člana a podnio je ostavku 2003. godine zbog umiješanosti u prodaju oružja Iraku.
U ovom trenutku u Zastupničkom domu je osam hrvatskih zastupnika od kojih je pet iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), po jedan iz Socijaldemokratske partije (SDP) i Nove hrvatske inicijative (NHI) je jedan neovisni poslanik.
Najviše izgleda za Čovićeva nasljednika, prema procjenama medija u BiH, u ovom trenutku ima Martin Raguž, sadašnji zamjenik predsjedatelja Zastupničkog doma.