PEKING - Kina je iz Sjedinjenih Država uvezla stroj koji je trebao tjerati ptice s piste pekinške zračne luke, ali su one odbile bježati jer nisu razumjele zvukove koje je ispuštala američka naprava. Američki stroj imao je snimljene zvukove američkih ptica grabljivica i zvukove drugih prirodnih neprijatelja američkih ptica. "Međutim, lokalne ptice nisu razumjele strani jezik", pišu tamošnji mediji. Kineski stručnjaci dali su se na posao i "preveli" zvukove na kineski. Djelatnici su snimili krikove nekoliko ptica grabljivica koje žive u okolici Pekinga, a uspješnost nove taktike se upravo provjerava.
HONG KONG - Tokio je zadržao prvo mjesto na ljestvici najskupljih gradova svijeta, dok su drugo mjesto podijelili Kobe i Osaka, pokazalo je istraživanje objavljeno u godišnjem izvješću Economist Intelligence Unita. Oslo, Pariz i Kopenhagen nalaze se na četvrtom, petom i šestom mjestu, isto kao i prošle godine, dok je na sedmo mjesto s dvanaestog dospio London zahvaljujući jačanju britanske funte. Najjeftiniji gradovi nalaze se također u Aziji: New Delhi, Karachi, Bombay i Manila nalaze se tik ispred Teherana, posljednjeg na ljestvici koja obuhvaća 124 grada. Istraživanje londonske organizacije temelji se usporedbi cijene košarice tipičnih roba i usluga u raznim gradovima svijeta.
LONDON - Britanski znanstvenici izvijestili su kako namjeravaju ozbiljno razmisliti o tomu bi li majmuni i dalje trebali biti korišteni u medicinskim i biološkim pokusima. Pitanje pokreću četiri britanske znanstvene organizacije, a potaknute su sve češćim, vrlo ekstremno organiziranim prosvjedima aktivista i boraca za zaštitu životinja, koji na taj način među ostalim dovode u opasnost velik novac uložen u istraživanja i mnoga radna mjesta. Stručnjaci razmatraju alternativu za korištenje primata u izvođenju pokusa, a ocjenjuje se da bi nova tehnologija, posebno razvoj genetski modificiranih miševa u koje su ugrađeni ljudski geni, mogla doprinijeti tomu da oni budu bolji modeli za proučavanje nekih bolesti. Svake godine u Velikoj Britaniji u eksperimentima se koristi oko 3.000 primata - uglavnom vrsta makako i majmun svilaš.