"Uspostavili smo radnu skupinu, koju će činiti predstavnici Europske komisije, Vijeća ministara, sadašnje i buduće zemlje predsjedateljice - Luksemburga i Velike Britanije, te Austrije koja predsjedništvo preuzima u prvoj polovici sljedeće godine", rekao je Juncker.
Ta bi se skupina trebala "konzultirati s hrvatskim vlastima i Haškim sudom te podnijeti izviješće Vijeću ministara, koje će onda donijeti odluku koja se bude nametnula", rekao je Juncker.
Vijeće ministara je prošli tjedan donijelo odluku o odgodi pregovora, koji su trebali započeti 17. ožujka, dok se unutar EU-a ne postigne suglasnost da Zagreb u potpunosti surađuje s Haškim sudom.
Juncker je rekao da zasad nije određen vremenski okvir do kada bi ta radna skupina trebala sastaviti izviješće o hrvatskoj suradnji te da je za razradu pojedinosti zaduženo luksemburško predsjedništvo Vijeća EU-a.
Iz diplomatskih izvora se doznaje da još nije određeno na kojoj će razini - premijerskoj, ministarskoj ili nekoj nižoj - biti sastavljena ta radna skupina niti je utvrđeno hoće li ona putovati u Zagreb i u Den Haag, ili će konzultacije obaviti u Bruxellesu.
Upitan može li se očekivati da ta skupina dovrši izvješće do sljedećeg sastanka ministara EU-a, 25. i 26. travnja, diplomatski izvor je rekao da "bi vremensko razdoblje od četiri tjedna moglo omogućiti da se izviješće sastavi. Ništa nije isključeno".
Raspravu o Hrvatskoj na proljetnom summitu EU-a, iako to nije bilo na službenom dnevnom redu, potaknula je skupina zemalja koja se zauzima za što skorije otvaranje pristupnih pregovora s Hrvatskom. Riječ je o Austriji, Slovačkoj, Sloveniji i Mađarskoj.
Luksemburško predsjedništvo će popodne o rezultatima summita izvijestiti premijere pristupajućih i kandidatskih zemalja, među njima i predsjednika hrvatske Vlade Ivu Sanadera.