FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Stručnjaci za terorizam preporučuju proučavanje povijesti i motiva

Autor: ;akoz;
STOCKHOLM, 22. ožujka 2005. (Hina/Reuters) - Vlade u borbi protivprotiv terorizma trebale bi se pri izdvajanju financijskih sredstavamanje usredotočiti na zvučne teme poput oružja za masovno uništavanje,a više na studije o svakodnevici i motivima terorista, upozorili su uutorak europski i sjevernoamerički stručnjaci za terorizma na seminaruo istraživanju terorizma održanom na švedskom Institutu za nacionalnuobranu.
STOCKHOLM, 22. ožujka 2005. (Hina/Reuters) - Vlade u borbi protiv protiv terorizma trebale bi se pri izdvajanju financijskih sredstava manje usredotočiti na zvučne teme poput oružja za masovno uništavanje, a više na studije o svakodnevici i motivima terorista, upozorili su u utorak europski i sjevernoamerički stručnjaci za terorizma na seminaru o istraživanju terorizma održanom na švedskom Institutu za nacionalnu obranu.

Sredstva koja se izdvajaju za istraživanje terorizma povećala su se nakon napada na Sjedinjene Države 11. rujna 2001. godine, no politički sponzori žele "rezultate imati na stolu za dva ili tri mjeseca" radije nego da financiraju dugotrajne studije ili povijesne analize.

To znači da se zanemaruju uzroci koji stoje u korijenu terorizma te da je u "velikoj mjeri naša nacionalna sigurnost utemeljena na nagađanju", rekao je danski istraživač Michael Taarnby sa sveučilišta Aarhus te dodao kako on to "osobno ne nalazi vrlo umirujućim".

"Dobro istraživanje na terenu nije nužno skupo no za njega se ne dobivaju sredstva ako tema nije 'privlačna' poput Al Qaede ili oružja za masovno uništavanje", rekao je Andrew Silke iz britanskog Scarman centra.

Napadi 11. rujna dokazali su da se "konvencionalnim metodama može ubiti velik broj ljudi", no i dalje se više ulaže u istraživanja oružja za masovno uništavanje nego u istraživanja o "izradi bombi od umjetnog gnojiva i njihovu transportu u kamionima, što će se vjerojatnije dogoditi", rekao je Silke.

Nedostatak spoznaja i podataka do kojega dovodi takav pristup znači da političari ne uspijevaju učiti iz prethodnih pogrešaka, kao što je američko bombardiranje Libije 1986. godine kako bi je kaznili zbog bombaškog napada u zapadnonjemačkom disco-klubu.

Umjesto da se Libiju odvrati od podupiranja terorističkih aktivnosti rezultat je bio "povećanje broja napada koji su postali još smrtonosniji", poput postavljanja bombe u zrakoplov Pan Am-a koji se srušio kod Lockerbiea u Škotskoj 1988., kaže Silke.

Više studija povezanosti siromaštva, obrazovanja, vjere i terorizma stvorilo bi politiku kojom bi se "potkopala popularnost terorista", rekla je Karin von Hippel s londonskog King's Collegea.

"Impresivan odgovor vojske SAD-a na tsunami u Aziji ostavio je snažan dojam na mnoge muslimane, ustanovilo se u prvim istraživanjima javnog mišljenja, dok je Osama bin Laden nudio samo retoriku", rekla je von Hippel.

Kako bi učili iz povijesti, političari moraju gledati dugoročnije, a ne samo do sljedećih izbora, rekli su istraživači.

"Nije baš privlačno govoriti o dugoročnosti no Al Qaeda zahtijeva vrlo dugoročan pristup", rekla je von Hippel.

(Hina) xakoz ydgk

An unhandled error has occurred. Reload 🗙