Ne smije se dogoditi da hrvatska obala postane nalik nekim mediteranskim turističkim regijama s nizovima apartmanskih naselja koja su u potpunosti ukinula vrijednost mediteranskih vizura, ocijenio je ravnatelj Zavoda za prostorno uređenje pri Ministarstvu zaštite okoliša i prostornog uređenja i graditeljstva (MZOPUG) Matija Salaj.
Po njegovim riječima, nedovoljna kritičnost lokalnih administracija prema nekim ponudama investitora može rezultirati devastacijom izvornog mediteranskog hrvatskog ambijenta, čime bi se, kako je ocijenio, ta područja odrekla glavnog turističkog aduta sadržanog u sintagmi "Mediteran kakav je nekad bio".
Kakav interes vlada za jadransku obalu, oslikao je i predsjednik Savjeta prostornog uređenja pri MZOPUG-u Jerko Rošin podatkom po kojemu je samo u dvama brojevima Narodnih novina tijekom veljače registrirano 50 novih tvrtki za posredovanje u prometu nekretninama, a u gotovo svima su članovi uprave strani državljani i imaju sjedište na području srednje Dalmacije.
Moguće je, tvrdi Rošin, pomiriti gospodarski interes i očuvanje prirodne i kulturne baštine no ne u situaciji u kojoj je većina investitora zainteresirana za izgradnju i brzu prodaju objekata, a ne za dugoročno gospodarenje.
I ministrica zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva Marina Matulović Dropulić naglašava iznimnu vrijednost i atraktivnost nekretnina u Hrvatskoj istaknuvši pritom napore Ministarstva u uvođenju reda u cjelokupni sustav poslovanja nekretninama - od projektiranja i gradnje, do pitanja vlasništva, arhitektonskog oblikovanja i financiranja.
Cijene nekretnina u Hrvatskoj su i dalje u porastu, no to ne znači da tržište cvate, kaže predsjednik Udruženja poslovanja nekretninama pri Hrvatskoj gospodarskoj komori Dubravko Ranilović. Štoviše, po njegovim riječima, primjetan je pad prometa po broju prodaja u 2004. godini, a taj trend se, kaže, nastavlja i početkom 2005. godine.
Iznoseći podatke Ministarstva vanjskih poslova (MVP) o broju izdanih suglasnosti stranim državljanima za kupnju nekretnina u Hrvatskoj, istaknuo je da najveći interes za kupnju pokazuju Nijemci, a slijede Austrijanci, Mađari i Britanci. Nijemcima su tako, do kraja 2004. godine, izdane 2.102 suglasnosti i one čine 59 posto svih suglasnosti. Austrijancima je izdano 20 posto od svih suglasnosti, Mađarima 3,6 posto, a Britancima 2,27 posto, rekao je Ranilović. Ukupno je, kako je rekao, 2004. godine, MVP zaprimio 1.646 zahtjeva za suglasnošću, čak 25 posto više nego 2003. godine.
Po županijama, kako je rekao, najveći interes je za Istarsku, Primorsko - goransku i Splitsko - dalmatinsku županiju te za ostale jadranske županije.
Na cijene nekretnina u određenoj mjeri mogu utjecati i mediji, rekao je uz ostalo urednik priloga Nekretnine u Jutarnjem listu Goran Litvan. Primjerice, objavom priča o prodaji atraktivnih nekretnina po visokim cijenama, mediji mogu, kaže Litvan, utjecati i na druge prodavače u formiranju njihovih cijena.
Dvodnevna konferencija o hrvatskom tržištu nekretnina nastavlja se analizom tržišta nekretnina u gradu Zagrebu te u zemljama srednje i istočne Europe. Raspravljat će se i o pravnoj regulaciji prometa nekretninama, privatizaciji i ulaganjima u turističkom sektoru i drugim temama.