Najviše prekršaja - 127 ili 70,9 posto, utvrđeno je zbog povreda odredbi Zakona o zaštiti potrošača (neisticanje cijena, nepostajanja tehničkih uputa, jamstvenih listova, popisa servisera, nepostajanja deklaracija). Zbog kršenja Zakona o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocijeni sukladnosti utvrđeno je 48 ili 26,8 prekršaja, dok je najmanje prekršaja bilo prema odredbama Zakona o općoj sigurnosti proizvoda - njih 4 ili 2,2 posto.
Slijedom toga, prošle je godine podnijeto 113 zahtjeva za pokretanje prekršajnih postupaka. Također, donesena su i 44 usmena rješenja o zabrani raspolaganja proizvodima koji nisu deklarirani, opskrbljeni ispravama ili nisu označeni potvrdbenim znakom. Vrijednost robe kojom je tako privremeno zabranjeno raspolaganje iznosi više od 1,42 milijuna kuna.
Ujedno, izrečeno je i 17 novčanih kazni u iznosu od 5 tisuća kuna zbog neisticanja cijena i isticanja viših cijena od utvrđenih u knjizi popisa.
Inspekcijski nadzori obavljeni su najčešće u prometu uvoznih neprehrambenih proizvoda, a koji se uglavnom prodaju u trgovačkim centrima.
Prijave potrošača koje su tijekom prošle godine zaprimljene, dodaju u Državnom inspektoratu, odnosile su se uglavnom na nedeklariranje ili nepotpuno deklariranje i neisticanje cijena te neopskrbu ispravama koje je proizvođač priredio radi lakše i sigurnije uporabe tih proizvoda, a što je potvrđeno i inspekcijskim nadzorima.