"Očigledno je da nuklearna energija ponovno dobiva na utjecaju kao ozbiljna energetska opcija", kazao je ElBaradei na dvodnevnoj konferenciji pod nazivom "Nuklearna energija za 21. stoljeće", koja se održava u Parizu.
On je kazao da je katastrofa u Černobilu iz 1986. zadala ozbiljan udarac nuklearnoj energiji, no da su njezine dugoročne perspektive "ojačane stupanjem na snagu Protokola iz Kyota" o štetnim emisijama koje izazivaju efekt staklenika. Nuklearna energija, kazao je ElBaradei, gotovo nema emisije ugljičnog dioksida.
"IAEA-ine nedavne procjene, temeljene na grubim pretpostavkama, predviđaju 427 gigawata globalnih nuklearnih kapaciteta u 2020., što je ekvivalentno 127 nuklearnih elektrana kapaciteta 1.000 megawata više nego je prethodno projicirano", kazao je ElBaradei.
Povećanje će biti posebno izraženo u Kini, koja će povećati svoje kapacitete za proizvodnju nuklearne energije sa sadašnjih 6,5 gigawata na 36 gigawata do 2020, istaknuo je. Nadalje, "Indija planira povećati svoje nuklearne kapacitete deseterostruko do 2022. i stostruko do sredine stoljeća", kazao je direktor IAEA.