Te dvije udruge u današnjem priopćenju poručuju javnosti, državnim institucijama, javnim ustanovama i drugim korisnicima šumskog bogatstva da je svima obaveza očuvanja šuma te sprečavanje ugrožavanja i eventualne rasprodaje šumskog bogatstva.
Upozoravaju kako su u posljednjih 15 godina šume u Hrvatskoj pretrpjele velike štete. Mnoge od njih još su minska polja, neke su uništene gradnjom prometnica i širenjem kamenoloma, poput Papuka, te Medvednice, na kojoj je šuma dijelom uništena i zahvatom na skijalištima iznad Zagreba.
Osječki zeleni i Press centar za okoliš Hrvatske upozoravaju da šumama u Hrvatskoj i dalje prijeti ugroza, poput oživljavanja projekta Dunav-Sava, što bi značilo sječu velike količine Spačvanskih šuma.
"Opasan je i pritisak Svjetske banke za privatizacijom šuma u Hrvatskoj te ulazak drvno-trgovačkih korporacija u eksploataciju naših šuma, a sve više je na sceni inozemna i domaća 'ekomafija'", navodi se u priopćenju.
U Hrvatskoj je šumama pokriveno 44 posto površine, što čini jedinstveno šumsko područje od 2. 485.111 hektara. Po mišljenju europskih stručnjaka, šume u Hrvatskoj su najbogatije autohtonim vrstama i visokom kvalitetom ekosustava.